"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Sevgimi açıklamakla hata mı ettim?

Bursa'dan Candan

Güzin abla, benim çok sevdiğim bir genç vardı. Onunla bir süre beraberlik yaşadım. Bu arada aramızda çok ileri bir şeyler olmadı, ama ikimiz de birbirimizden hoşlanıyorduk. O benden biraz daha büyüktü. Ben henüz 21 yaşındayım. Onun bana yakınlığına ve sevgisine inanmıştım. Bu nedenle bir gün ona sevgimi açıklamaktan kaçınmadım. Onu çok sevdiğimi, giderek daha çok bağlandığımı söyledim, şaşırdı, hiç ses çıkarmadı. Sanki bunu beklemiyordu. Cevap vermedi, ama beni bir kere daha aramadı. Ben aradığım zaman da çok soğuk davrandı. Buluşmak istemedi, anladığım kadarıyla artık benden kaçıyor. Bunun nedenini bir türlü anlayamadım. Bu durumda ben de artık onu aramıyorum, ama çok huzursuzum. Kendi kendime bu terk edilişin nedenlerini araştırmaya çalışıyorum. Bir anlam veremiyorum. Daha önce de onun bana karşı yakınlığından emindim. Zaten öyle olmasa ona sevgimi açıklayamazdım. Ama şimdi böyle birden bire ne oldu anlayamıyorum. Lütfen bana ne düşündüğünüzü söyler misiniz?

* * *

Kızım, anlıyorum, onu ürkütmüşsün. Belki gerçekten senden hoşlanıyordu. Ya da sana karşı belirli bazı hisleri vardı ama, sen birden ön plana çıkıp, işleri hızlandırınca, ürküp çekinmiş olabilir. Belki seninle henüz duygusal bir beraberliğe hazır değildi. Belki rahat bırakılmak istiyor. Aşkın karmaşasından, getireceği acılardan, sorunlardan uzak kalmaya çalışıyor. Sen ise ısrarla telefon edip, mektup yazıyorsun. Bu onu daha da köşesine çekilmeye zorluyor. Bu durum sana acı verebilir, normaldir. Böyle hiçbir açıklama yapılmadan terk edilmiş gibi olmak seni sarsmıştır. Ancak onun duygularına da saygı göstermelisin. Onun kendini dinlemesi, duygularına çeki düzen vermesi ve senin hakkında gerçek bir karara varması için zaman tanımalısın. Bu süre içinde hiç ses çıkarma. Gururlu bir genç kız olduğunu göstermelisin. Karşılaştığınız zaman son derece sakin ve doğal olmalısın. Zaman içinde mutlaka sessizliğini bozup, sana bir açıklama yapacaktır. Ama bunun için ona zaman tanı. Eğer onu ürkütmeye devam edersen, senden ve duygularından kaçmayı sürdürür. Biraz sabret bakalım.


 
X