"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Kalçalarımda çatlaklar var

Ankara'dan A. D.

Güzin abla, ben 21 yaşında bir genç kızım. Yaklaşık iki yıldan bu yana çok belirgin bir şekilde kalçamda ve belimde çatlaklar meydana geldi. Aslında şişman değilim, zayıf bile sayılabilirim. Ama çok sıklıkla kilo alıp veriyorum. Bir arkadaşım sık kilo alıp vermenin bu çatlaklara neden olabileceğini söylüyor. 1.63 boyunda ve 48 kiloyum. Arkadaşıma göre bu çatlakların tedavisi mümkün değilmiş. Ben yine de yapabileceğim bir şeyler olduğunu düşünmek istiyorum. Eğer bildiğiniz bir ürün ya da merkez varsa uygun bir zamanda köşenize yer verirseniz, beni çok mutlu edersiniz.

* * *

Kızım, ince bir yapıya sahip olduğun halde, bu çatlakların oluşması gerçekten şaşırtıcı. Arkadaşının dediğini doğru. Çatlaklar sürekli kilo alıp vermekten ortaya çıkarlar, ama bu çok fazla kilolar için olabilir ancak. Örneğin hamilelik sonrasında ortaya çıkabilirler. Hamilelik sırasında 10-15 hatta 20 kilo alan hanımlarda karında ve kalçada böyle çatlaklar görülür. Bir de çok fazla kilo veren kadınlarda görülebilir. Ama sen 3-5 kilo alıp vermekten bahsediyorsun. Demek ki cildinin dokusu çok zayıf, esnek değil. Kolaylıkla çatlıyor. Kuru ciltli olmaktan da kaynaklanabilir. Önlemi almak mümkün, ama çaresiz de değil. Şimdi bir tür lazer tedavisi ile bu çatlakları yok edebiliyorlar. Ankara'da böyle bir merkez var mı bilmiyorum, ama İstanbul Bakırköy İncirli Hastenesi'nde cildiye bölümünde, çatlak ve lekelerin tedavi edildiğini duymuştum. Eminim Ankara'da da bu tedaviyi yapan merkezler vardır.


 
X