"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Çok yalnız ve karamsarım

İstanbul'dan Pınar

Güzin abla, ben 17 yaşında bir genç kızım. Çok mutsuzum ve kendimi çok yalnız hissediyorum. Sanki bir çıkmaz sokağa girmiş gibiyim. Benim sorunum ne erkek arkadaşımla ne de başka birşey ile ilgili. Ben psikolojik olarak rahatsız olduğuma inanıyorum. Ailemle anlaşamıyorum, arkadaşlarımı sevemiyorum. Bazen intihar etmeyi bile düşünüyorum. İçimde çözemediğim bir şeyler var. Annemle anlaşamıyoruz, ne yazik ki bana hiç güvenmiyor. Beni hiç tanıyamadı. Belki ben de ona böyle bir fırsat vermedim. Oysa onunla çok iyi arkadaş olmak isterdim. Ama olmuyor işte! Ruhen sağlıklı mıyım diye kendimden şüphe ediyorum. Bu koca dünya çevremdeki duvarlar sanki üzerime geliyor. Lütfen bana bir psikolog gibi öğütler ver, beni rahatlatacak bir şeyler yaz.

* * *

Canım küçüğüm, sana daha erken yazabilmek isterdim, ama elimde olmayan nedenlerde mektubunu biraz geciktirmişim. Senin yaşında genç kızların hatta genç erkeklerin böyle senin gibi sorunlar yaşaması o kadar doğaldır ki. Bir genç kız buluğ çağında vücudunda ve ruhundaki değişiklikleri bir türlü kavrayamaz. Özellikle ruhunda kopan fırtınaları anlayamaz. Bütün bunlar hormonal değişikliklerin sonucudur. Karşı cinsten hem korkar, çekinir, hem de ona karşı büyük bir çekinme hisseder. Bu doğanın bir cilvesidir. Bir de üstelik seninki gibi ailesiyle, özellikle de annesiyle sorunlar yaşıyorsa, onun yanlış yönlendirmesi, güvensizliği, erkeklere karşı hatalı uyarılarda bulunması, ruhunda böyle karamsarlıklar, bunalımlar yaratır. Kendini dört duvara kapatma kızım. Arkadaşlarından kaçma, gezip eğlenip, yaşının gereği eğlenmeli, sorunlarını arkadaşlarınla paylaşmalısın. Bu arada erkek arkadaşların da olmalı tabii. Flört etmen şart değil, ama kız arkadaşların olduğu kadar erkek arkadaşların da olmalı. Annenden de uzak durmamalısın. Ona yaklaş, duygularını ona aç, içindeki bunalımı anlat. Onun güvensizliğinden ne kadar üzüldüğünü açıkla ona. Annen senin en yakınındır. Elbette seni anlayarak sevgiyle kucaklayacaktır.


 
X