"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Tüyleri nasıl sarartmalı?

Adana'dan Şenay ve arkadaşları

Güzin abla, bizim de pek çok okurunuz gibi sizden bir ricamız var. Birçok yere sormamıza rağmen bunun cevabını alamadık. Sanırım siz bu konuda bizleri aydınlatabilirsiniz. Vücudumuzdaki bazı tüyleri sarartmak istiyoruz. Fakat bunun formülünü şimdiye kadar bulamadık. Bize bu konuda bilgi verirseniz çok sevineceğiz.

* * *

Sevgili kızlarım, vücudunuzdaki bazı tüyler deyince neyi kastettiğinizi söylememişsiniz. Çünkü tüylerin bazıları sarartılabilir, ama bazı koyu ve sert tüyler sarartılmayabilir. Yine de size çok basit ve kolay bir formül verebilirim. Ama bunu yaz aylarında, güneşte uygularsanız, çok daha çabuk ve etkili sonuç alabilirsiniz. 1 çorba kaşığı peridrol ve 1 çorba kaşığı amonyak, bir küçük cam şişede karıştırın. Bir küçük maşa ya da bir cımbızın ucuna pamuk dolayın. Bu karışıma batırın ve damlatmadan, fazlasını alarak, kol ve bacaklarınızdaki tüylere sürün. Birkaç dakika güneşte bekleyip, sabunlu suyla yıkayıp durulayın. Bu karışım hassas ciltlere alerji yapabilir. Kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Zaten kol ve bacaklarınızdan başka yerlerdeki tüylere asla sürmemelisiniz. Karışımı kesinlikle bekletmeyin, işiniz bittikten sonra dökmelisiniz. Yüzünüze asla sürmeyin. Bir de tüyleri uzatabilir. Hiç değilse iki ayda bir tekrarlamak gerekir. Bu karışım dışında kuaförler, saçların rengini açan ‘‘renk nötrleştrici boya’’ ile de tüyleri sarartabiliyor. Ama yine de alerjiye dikkat. En iyisi önce bir parça sarartıcı alıp, bileğinizin iç kısmına biraz sürmeli, beklemelisiniz. Birkaç saat içinde kızarıklık ve kaşıntı olmuyorsa, bu maddeyi kullanabilirsiniz.


 
X