"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Flörte teşvik ediyorsunuz

Sivas'tan Ahmet

Sayın Güzin abla, ben milliyetperver ve dini bütün bir vatandaşım. Zaman zaman sizin yazılarınızı da okuyorum. Çevremde sizin yazılarınızı okuyan ve sizi tanıyan o kadar çok genç var ki, bakalım ne yazıyor bu hanım diye okuyorum. Ama sanıyorum ki olgun yaşta bir hanım olmanıza rağmen, size yazan gençlere iyi nasihatler vermiyorsunuz. Bizim Türk Müslüman örf ve adetlerine göre yaşamalarını teşvik etmek yerine, flört etmelerini hoş karşılıyor hatta, teşvik ediyorsunuz. Bu bana çok ters geliyor ve üzülüyorum. Bazen de genç kızların sizden bakireliklerini kaybettikleri için yardım istediklerini görüyorum. Onlara iyi bir ders vermek, onları azarlamak yerine, doktor tevsiye edip, kızlık zarlarını diktirmelerini tavsiye ediyorsunuz. Lütfen onlara yardım etmek istiyorsanız akıllanmalarını, Müslüman ve Türk olduklarını unutmadan dürüstçe yaşamalarını tavsiye edin. Sizden beklenen budur.

* * *

Sevgili Ahmet Bey günümüz gençleri bizim dönemimizden çok daha akıllı ve ileri görüşlü olarak yetişiyorlar. Evlilik öncesi gençlerin arkadaşlık etmelerinde hiçbir kötülük görmüyorum. İnsanların evlenmeden önce birbirlerini tanımaya, mutlu olup olmayacaklarını tartmaya hakları var. Ama tabii ki bunu abartıp dejenere etmek, her önüne gelenle ilişkiye girmek, flörtün sınırlarını aşmak, aklı başında bir genç kızın yapacağı bir iş değil. Kızlık sorununa gelince, benim görevim bana başvuran insanların o anda içinde bulundukları sıkıntılı durumu, gözönünde bulundurarak onlara yardımcı olmak, destek olmaya çalışmaktır. Tabii ki bana başvuran her genç kızın gerçeğini tam olarak bilemem. Bana yazdıklarına göre ben onun dürüstlüğüne inanır, yol göstermeye çalışırım. Genelde ailesine durumu anlatmasını söylerim, ama bizim örf ve adetlerimiz onları yalan söylemeye itiyor. Genellikle o genç kız ailesi ya da evleneceği gencin ailesi tarafından öylesine zorlanıyor, öylesine kuşku ve korku içinde bırakılıyor ki, ölümü bile düşünüyor. Belki de öldürülmekten korkuyor. O zaman gerçeği öğrenmek için yardım isteyebileceği bir doktora başvurmasını söylüyorum. Bana asıl onları yalana, kaçamağa sürüklemek ters geliyor. Ne olursa olsun, ben gençlere güveniyorum.


 
X