"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Çillerden ameliyatla kurtulabilir miyim?

Trabzon'dan E. M.

Güzin abla, ben 18 yaşında bir genç kızım. Kendimi bazı nedenlerden dolayı çirkin buluyorum. Çünkü benim cildim çok beyaz ve çok çilli, zaman zaman sivilcelerim de oluyor, ama kısa sürede geçiyor. Çiller ise kalıcı. Beni de daha çok bu üzüyor. Çiller yüzüme çirkin bir görünüm veriyor. Bu çillerden ne pahasına olursa olsun kurtulmak istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Çilleri geçirici bir ilaç var mı ya da ameliyatla kurtulabilir miyim?

Sevgili kızım, çil aslında insana şirinlik veren, sempatik görünüm kazandıran bir şeydir. Ama sen bunlara aklını takmışsın bir kere. Bu yüzden kendine dert edinmişsin. Çiller senin ya doğal yapında vardır ya da güneşin etkisiyle oluşmuştur. Her iki şekilde de özellikle Almanya ve Fransa'da bulunan ‘‘Ethnodex’’ adlı bir krem, yüzdeki leke, çil gibi sorunları gideriyor. Benim yüzümdeki yaşlılık lekelerine bile iyi geldi. Sanırım sana da yararı olacaktır. Ama işi artık ameliyat olacak düzeye de getirme. Böyle bir şeyin mümkün olduğunu sanmıyorum. Tıp ne kadar ilerlemiş olursa olsun, yanık izlerini falan gidermek için deri nakli filan yapılıyor, ama çil gibi böyle zararsız sorun için böyle ciddi bir ameliyatı herhalde sana yapmazlar. Belki de doktorlar bile bunu hoş karşılamazlar. Sen bu önerdiğim kremi dene bakalım, belki de yararı olabilir. Bu kremi dışarıdan getirtebilirsin. İstanbul'da bazı eczanelerde bulunuyor sanırım. Bir de cilt uzmanı tarafından uygulanacak peeling yani cildi soyma sayesinde, çiller biraz olsun hafifleyebilir. İstanbul'da da bazı eczanelerde, lazerle bu çil ve lekeleri hafifletebiliyorlar. 


 
X