"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Hep ben mi özür dilemeliyim?

İstanbul'dan Selim

Güzin hanım, ben 20 yıllık evli ve mutsuz bir erkeğim. Eşim belki de iyi bir insan, ama son derce inatçı. Aramızdaki en basit sorunları bile konuşup, tartışarak değil, küserek çözümlemeye çalışıyor. Öyle ki sonunda sırf gönlü olsun diye, hiç suçum olmasa bile özür dileyip, barışmaya çalışıyorum. Zaten sürekli ben barışıyorum. Bunu da sırf 15 yaşındaki kızım ve 19 yaşındaki oğlumu düşünerek yapıyorum. Yoksa ayrılmak belki de çok hayırlı olacak. Eşim babasıyla 25 yıldır dargın. Hiç görüşmüyorlar, yine de ailesi içinde birbirleriyle görüşmeyip, dargın olan pekçok insan var. Diyorum ki acaba bu onlarda kalıtımsal bir sorun mu? Bir hastalık mı? Karım hiç okumaz, ama her şeyi bildiğine inanır. Aksini söylediğiniz zaman ise size darılır. Asla barışmaz. Ona ‘‘Niye sen hiç özür dilemiyorsun’’ dediğim zaman ise ‘‘Ben hiç hata yapmam ki’’ diyor. Bu inatçı, dik kafalı karımla ne yapacağımı bilemiyorum. Artık sinirlerim de bozuluyor. Dayanacak halim kalmadı. Sizin vereceğiniz yanıttan destek alacağım.

Sevgili oğlum, aile içindeki geçimsizlik, hele de insan belirli bir yaşa geldikten sonra daha da çekilmez oluyor, haklısın. İnsan yaş aldıkça daha olgun, daha hoşgörülü, daha yumuşak olmalı. Anladığım kadarıyla eşin biraz inatçı ve dediğim dedik tipte bir kadın. Ancak herkes gibi o da kendini hatasız kabul ediyor. Sen de suçun hep onda olduğunu düşünüyorsun. Belki de öyledir, ama sen de eşine hiç tatlı tatlı yaklaşmayı hiç düşündün mü? Ona bir çiçek almayalı, bir hediye vermeyeli ne kadar oldu? Onun bu katılığının nedeni biraz da ilgisizlik olmasın sakın. Yine de bunca yıllık eşini çok iyi tanıyor olmalısın. Onu yumuşatmanın mutlaka bir yolu vardır. Ona yumuşak ve sevecen bir şekilde yaklaş. Onu suçlamaktan vazgeç. Kendini suçlu görmediğin bir olay da olsa özür dileme. Belki araya biraz zaman girince, eşini daha iyi düşünmeye fırsat bulacaktır. Senin nasıl olsa gelip özür dileyeceğine inanıyor ve bunu bekliyorsa, kendine bir değişiklik yapmak istemeyebilir. Bu defa sabırlı ol, onu düşünmeye zorla. 


 
X