"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Ben de manken olmak istiyorum

Kütahya'dan Neşeli Kız

Güzin abla, ben çevresinde çok beğenilen, güzel bir genç kızım. 20 yaşındayım ve lise mezunuyum. Ancak benim hayalim manken olmak. Her ne kadar ailem bu isteğime karşı çıkıyorsa da ben yine de bu konuda ısrarlıyım. Onlara bir türlü mankenliğin güzel ve ilginç bir meslek olduğunu, bu konuda duydukları dedikodulara inanmamaları gerektiğini anlatamıyorum. Gerçekten mankenlik, annemin söylediği gibi bir genç kız için uygun olmayan bir meslek mi? Bana kalırsa artık Türkiye'de ciddi olarak bu mesleği yürütenlerin sayısı çok fazla. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Ailemi nasıl ikna edebilirim? Bildiğiniz iyi bir mankenlik ya da fotomodellik kursu varsa bana adlarını belirtebilir misiniz?

Sevgili kızım, bu konuda haklısın. Artık mankenlik ciddi bir meslek. Ailen sana güvenmeli. Eğer bir genç kızın mazbut bir hayatı olmayacaksa, bu mutlaka mankenlik yüzünden olmayacaktır. Bir de genç kız eğer yoldan çıkacaksa, kolaylıkla her meslekte bunu gerçekleştirebilir. Mankenler gerçekten kısa zamanda ün yapıyor ve çok iyi para kazanıyorlar. Akıllarını kullanıyorlarsa mazbut bir yaşam sürüyor, mankenlikten başka mesleklere atlayabiliyorlar ya da iyi evlilikler yapabiliyorlar. Bazıları tiyatro ya da sinemaya bile geçebiliyorlar. Ama tabii ki pek çok erkeğin de peşlerinde olduğu bir gerçek. Eğer zayıf davranırlarsa, hoş olmayan olaylarla karşılaşabiliyorlar. Özellikle tanıdığım bir manken ajansı yok. Yine de Neşe Erberk Manken Ajansı’nı biliyorum. Bir de reklam filmleri için manken arayan ve kataloglarında manken bulunduran ajanslar var. Şimdi adlarını sıralamam mümkün değil. İstersen burada bir araştırma yapıp, bunları bulman mümkün. Örneğin reklam şirketlerine sorup, danışabilirsin. Bazı dergilerden de bu reklam ajanslarını adlarını öğrenebilirsin. Sana başarılar dilerim kızım. Ancak mankenliğin de çok zor bir meslek olduğunu hatırlatmak isterim.


 
X