"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Adetten kesildim

Edirne'den Sabiha

Güzin abla, ben 50 yaşında bir kadınım. Bu zamana kadar pek fazla sağlık sorunum olmadığını söyleyebilirim. Ama ne yazık ki son iki yıldır yani adetten kesildim kesileli her şeyim değişti. Hayatım alt üst oldu. Sağlığım tamamen bozuldu. Yüksek tansiyondan tutun da her türlü fenalığa, kalp çarpıntısına kadar her şey var artık. Geceleri terleme, uykusuzluk, uykumdan korkarak kalkıyorum. Çok sinirli oldum. Ayrıca kilo aldım. Kocama yaklaşamaz oldum. Çocuklarım da benden yıldılar, kocam da. Gitmediğim doktor kalmadı, soluk alamaz oluyorum. Gece yarıları doktora ya da hastanelere koşuyoruz. Gerçek anlamda bir hastalığımın olmadığını, bütün bunların menopozdan kaynaklandığını söylüyorlar. Kuzum ne büyük dertmiş bu adet kesilmesi. Ben ne yapayım da bu dönemi rahat atlatayım? Büyüklerimde hiç böyle sıkıntılara rastlamamıştım.

Güzel kızım, her şeyden önce bunun da bir devre olduğunu ve bir süre sonra kendinden rahatlayacağını düşün. Menopoz, kadının hormonlarının bir anda dengesiz hale gelmesidir. Bu yüzden bütün organizma alt üst olur. Vücut yeni durumuna alışıncaya kadar böyle durumlar çıkar ortaya. Kendi kendini telkinle bunu alt etmeye bakacaksın. Bu arada tabii kadın doğum doktoruna başvurarak sana menopoz tedavisi uygulanmasını isteyeceksin. Çeşitli tahlillerden sonra östrojen ve projestoren hormonları verebilir. Böylece sıkıntıların azalır. Cinsel birleşmeyi zorlaştıran vajina kuruluğu için özel östrojenli kremler uygulayabilirsin. Sinir bozukluğunu gideren, hafif sakinleştiriciler kullanabilirsin. Ama doktoruna inanmalı ve menopoz tedavisine girmelisin. Bunun doğal bir sorun olduğunu da unutmamalısın. Her kadın bu devreden geçer. Ama sakin bir yaşam süren kadınlarda belki hafif atlatılabilir. Sen belki de sinirli bir dönem yaşıyorsun aynı zamanda.


 
X