"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Erkekler de yaş dönemine girer mi?

Erzurum'dan A. D.

Sevgili ablacığım, ben 27 yıllık evli, iki çocuk annesi bir kadınım. Eşimle görevi gereği buraya gelmiştik. Burada da yerleşip kaldık. Aslında hayatımız iyi kötü gidiyordu ama, son zamanlarda beni çok üzen ve mutsuz eden olaylar başladı. Eşim giderek çok değişti. Şu sırada 53 yaşında, gittikçe de daha kötüleşiyor. Kadınlara garip garip bakıyor, açık saçık filmler seyretmekten haşlanıyor. Hiç içki içmezken içki içiyor, beni terk edip genç bir eş alacağını söylüyor. Doğru mu gerçekten, erkeklerin de yaş dönemi var mıdır? Eşim bu yüzdenmi böyle davranıyor?

Sevgili kızım, elbette erkeklerin de yaş dönemi vardır. Andropoz da tıpkı menopoz gibi erkeklerin ileri yaşında ortaya çıkar. Yalnız kadınınkinden tek farkı, andropozun kadınlarda görülen organik bir nedene bağlı olmayıp, daha çok ruhsal nedenlerden kaynaklanmasıdır. Erkek ‘‘Bugüne kadar bunca çırpındım da ne oldu? Hiç kimse beni sevmiyor, çocuklarım yuvadan uçuyor, eşim artık benimle ilgili değil, kalp krizleri beni tehdit ediyor, birden ölüverirsem’’ diye düşünüp çılgınlıklar yapmaya başlar. İşte bu dönemlerde eşlere düşün görev de tıpkı kadınlarda olduğu gibi kritik yaşa giren erkeğe ilgi göstermek, onu övüp gururunu okşamak, hâlâ çekici bir erkek olduğunu hatırlatmak, hatta cinsel açıdan onu mutlu etmeye çalışmaktır. Yine de sizin eşinizin biraz erken yaşta andropoza girdiğini söyleyebilirim. Çünkü aslında andropoz 55 yaşından sonra başlar derler. Ama nasıl kadınlarda erken menopoz görülüyorsa, erkeklerde de bu dönem erken başlayabilir. Hatta bu yüzden 40'ından sonra azan erkeklerden pek sık söz edilir. Bu nedenle sizin yapacağınız en önemli şey, ona karşı sabırlı ve hoşgörülü olmaktır.


 
X