"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Aşırı kıllanma beni korkutuyor

Sinop'tan C.

Sevgili ablacığım, tüm umudumu size bağladım. Çünkü beni çok üzen bir derdim var. Allaha şükür bağlıklı bir insanım, flört ya da sevgili konusunda endişe etmek için de yaşım çok erken, ama benim daha ciddi bir sorunum var. 14 yaşındayım ve iki yıl önce adet gördüm. Adetlerim henüz tam olarak düzene girmedi. Ama asıl sorunum göğüslerimin arasında ve karnımın üzerinde sık sık kıllar olması. Bunları gördükçe rahatsız oluyoruz. Acaba bende bir rahatsızlık mı var? Bunlar bu yüzden mi oluşuyor? Annem zamanla dökülür diyor, doğru mu? Arkadaşlarıma dikkat ediyorum, onlarda böyle bir sorun yok. Neden bende oluşmuş bunlar. Lütfen bana aydınlatıcı bilgi verir misiniz?

Canım yavrum, bazı genç kızlarda buluğ çağı döneminde bir hormon dengesizliği oluşur. İster kadın ister erkek olsun, hem kadın hem de erkek hormonu vardır. Kadında da bir miktar erkeklik hormonu olur. Erkekte de bir miktar dişilik hormonu. Bu normal bir şeydir. Ama bazen bu hormon dengesinde biraz bozulma olabilir. Örneğin kadınlar menopoz döneminde yani adet kesilmesinden sonra kıllanırlar. Bu da hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanır. Bir bakıma annenin dediği doğru olabilir. Çünkü 14 yaşında olduğuna göre henüz vücudunda bazı dengeler tam olarak yerine oturmamış olabilir. Bu kıllar da kendiliğinden dökülebilir. Ama dökülmezse biliyorsun epilasyon diye bir şey var. Yani bu fazla tüyleri elektrikle köklerini kurutarak alıyorlar. Güzellik enstitülerinde bunu yapıyorlar. Hatta yeni yeni usuller de çıkmış şimdi. İğnesiz ve acısız da olabiliyormuş. Eğer bu kıllar çoğalır giderek artar, gerçekten anormal bir düzeye gelirse, o zaman bu konuda uzman bir doktora başvurmanda yarar var. Çeşitli test ve tahliller yaptırdıktan sonra bir dengesizlik varsa bunu tedavi ederler. Ama henüz buna karar vermek için çok erken. En az iki üç yıl daha beklemelisin. Şimdiden daha küçücük yaşta hastalıktan endişe etme güzel kızım. Senin yaşında insan kolay kolay hasta olmaz, merak etme.


 
X