"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Bunalımdayım, ölmek istiyorum

Mersin'den Gül

Merhaba Güzin abla, ben 20 yaşında lise mezunu bir genç kızım. Daha yaşımın çok genç olmasına rağmen bunalım içindeyim. Zaman zaman kendimi öldürüp bu dünyadan kurtulmak istiyorum. Çevrem tarafından sevilen bir insanım, ama bütün bunlar beni tatmin etmiyor. Aslında hiçbir sorunum yok. Bir bedensel özürüm, sağlık sorunum da yok. İnsanlara zaman zaman kırıcı davranabiliyorum. Ama onlar beni yine de yalnız bırakmıyorlar. Bazen mutlu oluyorum, ama 15 dakikadan fazla sürmüyor. Yarınlarımdan hiçbir beklentim yok. Şu anda çalıştığım iş yerine severek girmiştim, ama sonuçta bunun da çözüm olmadığının bilincindeyim. Liseyi kendi çabalarımla bitirdim. Maddi durumumuz pek iyi değildi, okul dönüşlerinde çalıştım, okulu böyle bitirdim. Ama ben bunun için bunalıma girmiş değilim. Sebebini bilmediğim birşeyler beni huzursuz ediyor. Zaman zaman kendimi çok yalnız hissediyorum. Bu yüzden bazı rahatsızlıklar duymaya başladım. Doktora gittim, bana bütün rahatsızlıkların insanın düşüncesinden kaynaklandığını, her şeyin kafasında bittiğini söyledi. Üzülmememi, kendi kendimi rahat bırakmamı söyledi. Yine de olmuyor, bu durumdan nasıl kurtulacağımı bilemiyorum. Lütfen bir çıkar yol gösterin.

Sevgili kızım, belli ki bu yaşta depresyona girmişsin. Depresyonun Mutlaka belli bir nedeni olmayabilir. Birtakım birikimler ya da bilinç altında, ciddi bir etki yapmış olaylar bazen insanı depresyona sokabilir. Doktorun dediği bir yerde doğru kızım. Bu durumdan kendi kendini kurtarmak zorundasın. Kendi kendine telkin yapmalısın. Her şeyden önce mutluluğu dediğin şeyin senin anlattığın gibi ancak dakikalık, anlık şeyler olduğunu bilmelisin. Hiçbir insan yoktur ki sürekli mutlu olabilsin. Ömrü boyunca insan zaman zaman mutluluk anları tatmıştır o kadar. Sorunlarınla ve bunalımınla başa çıkmana yardımcı olabilecek çok iyi ilaçlar var şimdi. Depresyon ilaçları sana yardımcı edecek, seni tedavi edecek, sana yaşam gücü verecektir. Kötü düşünceleri kafandan silmelisin.


 
X