"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Flört etmemi yasaklıyorlar

Ankara'dan S. M.

Güzin abla, keşke sizin gibi bir annem olsaydı. Aksine ailem, o kadar tutucu, bu çağda o kadar anlayışsız ki size anlatamam. Ben üniversite düzeyinde okuyan bir genç kızım. Buradaki bütün kız ve erkek arkadaşlarımın flörtleri, konuştukları gençler olduğu halde, benim flört etmeye hatta erkek arkadaşımın olmasına bile hakkım yok. Ailem bu duruma katlanamıyor. Beni tehdit bile ediyorlar. Beni çok sıkıyor, hayatımı karartıyorlar. Günümüzde bu kadar bıkılmaya dayanılır mı? Neden flörtü bu kadar kötü görüyorlar anlamıyorum. İnsanın evlenmeden önce bir arkadaşı olması, bir yakınlık hissetmesi, karşı cinsi biraz olsun tanıması bu kadar kötü mü? Lütfen bana yol gösterin.

Canım kızım, bu mektup beni biraz düşündürdü doğrusu. Ne yazık ki büyükler bir zamanlar genç olduklarını, yüreklerinin nasıl çarpıp içlerinin nasıl da kıpır kıpır olduğunu unutuyorlar. Bir genç kız gerçekten dürüst ve olgun olduktan sonra temiz bir arkadaşlıktan, sevimli bir flörtten korkmanın, endişe etmenin anlamsızlığını ailelere gösterebilmek gerekir. Bugün artık bundan 25-30 yıl öncesindeki gibi gençler birbirlerinden bucak bucak kaçmıyorlar. Okullarda, üniversitelerde, her fırsatta bir arada olup, gerçek bir arkadaşlıkla flörtü ya da daha yoğun bir ilişkiyi birbirinden kolaylıkla ayırdedebiliyorlar. Bir erkeğin yakınlığını aramak, onunla bazı heyecanları paylaşmak, bu yaşta öyle doğal ki... Bunu engellemek mümkün değil. Bir genç kızın tüm dürüstlüğüne rağmen, onu yalana, kaçamağa itelemekten başka bir işe yaramaz bu sert tutum. O halde aileyi ne yapıp yapıp, bu çocuğu tanımaya, onu yakından tanıdıktan sonra da bu arkadaşlıkla hiçbir kötülük olmayacağını göstermeye çalışmalı. Böylece belki de onları biraz yumuşatmak ve bunca dürüstlük ve aklı başında tutum karşısında yelkenleri indirmeye sevketmek mümkün olur. Üstelik uzmanlar efendice ve sevimli bir flörtün, evliliklerin sağlığı açısından çok yararlı olduğunu söylüyorlar.


 
X