"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Sevgi mi geçici heves mi?

Kadıköy'den Melek

Güzin abla, size yazmaktan başka çare bulamadığım için yardım istemek üzere kaleme sarıldım. Çünkü ben çok zor bir durumdayım. Aslına bakarsanız sorunum tamamen beraber olduğum gence bağlı. Ben 19 yaşında bir genç kızım. Bir yıla yakın bir süredir bir gençle beraberim. Ancak bu beraberliğimize bir isim koyamıyorum. Beraberliğimize ne flört diyebilirim, ne de arkadaşlık. Her ikisinin arasında bir durum bu. Buna kesin bir cevap veremiyorum. Onun beni sevdiğini düşünüyorum, ama bundan emin değilim. Ben de onu gerçek anlamda seviyor muyum, aşık mıyım, yoksa bu yalnızca hoşlanmak mı, bir türlü karar veremiyorum. Güzin ablacığım sizin bu konuda tecrübeleriniz var. Bir insan sevdiğini, sevildiğini nasıl anlar? Bana açıklayabilir misiniz?

Sevgili yavrum, gençler beğenmeyle, hoşlanmayla, sevgiyi zamanla birbirine karıştırırlar. Bunun nedeni de ilk heyecanlar, birbirlerine karşı hissettikleri ilk çekilmelerdir. Yüreklerini kıpır kıpır ettiren bu duygular sevgiyle karıştırılabilir kolaylıkla. O halde sana sevginin belirtisi olan bazı noktaları sıralayayım da bak bakalım seviliyor musun? Yoksa bu beraberlik yalnızca geçici bir heves ya da bir heyecandan ibaret mi? Sevgi her şeyi paylaşmak demektir, onunla her şeyi paylaşabiliyorsan, ona en sevdiğin yiyeceğin en güzel kısmını verebiliyorsan, onun çatalını kullanabiliyorsan sevgidir. Sevgi benimsemek demektir, birbirinizi benimsediğinizi hissediyorsanız, onun sorunlarını kendi sorunların gibi görüyorsan bunun adı sevgidir... Seven insan, sevdiğine ufacık bir sözcükle, basit bir bakışla, basit bir hareketle uzanabilir. Seni ne zaman küçük bir hediye ile hatırlıyorsa, sen de onun sevdiği bir şeyi görünce alıp, hediye etmekten zevk alıyorsan, hele hele bunu alabilmek için fedakarlık yapabiliyorsan sevgidir. Sevgi karşındakini kırmamak demektir.


 
X