"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Güzin abla

Nasırdan nasıl kurtulurum?

İstanbul'dan Ayşe B.

Güzin abla, belki konu size hafif görünebilir ama, beni oldukça rahatsız eden ve hayatımı karartan bir problem. Sorunum nasır. Aslında genç bir kadınım ama ayaklarımda, özellikle de tabanımda, küçük parmaklarımda iri iri nasırlar var. Ve bu nasırlar bana hayatı zindan ediyor. Sık sık pedikür yaptırıyorum. Ama nasırlar yeniden çıkıyor. Bana bir arkadaşım pedikür yaptırırken nasırları aldırmanın doğru olmadığını, daha da irileşeceğini ve tehlikeli yaralar oluşturabileceğini söyledi. Ne dersiniz, doğru mu söylüyor? Ancak nasırları nasıl temizleyeceğimi bilmiyorum. Bir çözüm önerir misiniz?

Kızım, nasır hiç de küçümsenecek bir dert değildir. Gün boyu bütün yükümüzü çeken ayaklarımızda acı veren sertlikler bazen insana hayatı gerçekten zindan edebilir. Arkadaşın haklı. Gerçekten pedikür nasır tedavisi değildir. Aksine zararlı olabilir. Bu yüzden dermatologlar tarafından önerilmez. Çünkü pedikür sırasında gereken sterilizasyon ve deneyim söz konusu değildir. Bu nedenle yapılan uygulama sırasında, enfeksiyon olasılığı da çok sık görülür. Enfeksiyonlara birer giriş kapısı oluşturan bu yanlış uygulamalar sonucu, bölgesel ya da sistemik enfeksiyonlar, ödem diş ve abseler, ülserler hatta kangrenler ortaya çıkabilir. Bu yüzden bir ayak sağlığı merkezine başvur. Burada bilgili uzmanlar nasırlarınızın yok olmasına yardımcı olurlar. Sertleşmiş ölü deriler veya hücreler, kuru çalışarak tamamen temizlenebilir. Bu şekilde de sağlıklı dokular zarar görmez.


 
X