Dünya Haberleri

  Güzelyurt kökenli Rumlar yürüyüş yaptı

  A.A.
  13.10.2008 - 10:05 | Son Güncelleme:

  Güzelyurt kökenli Rumlar, bugün Güney Kıbrıs'ta sözde “işgale” karşı bir yürüyüş düzenlediler. Rumlar, Astromerit'te düzenledikleri etkinlikte türlü konuşmalar yaptılar ve BM yetkililerine muhtıra verdiler. Etkinlikte, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın mesajı da okundu.

  BM yetkililerine verilen muhtırada, “Kıbrıs'taki mevcut durumun kabul edilemez ve uluslararası toplum için utanç oluşturduğu” ileri sürüldü ve Türkiye'ye baskı çağrıları yapıldı.

  Hristofyas da mesajında, “ne taksim ne de iki devletin varlığı mantığıyla uzlaşmalarının mümkün olmadığını” söyledi.

  Hristofyas, Paris'te olması nedeniyle, Rum yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu tarafından okunan mesajında, “çözümün Kıbrıslılar için Kıbrıslılar'dan gelmesinde ısrarlı olduklarını” yineledi ve “Kıbrıs sorununun çözümünün, daha çok Türkiye'nin siyasal iradesine bağlı olduğunu” savundu.

  Hristofyas, “hakemlik ve bunaltıcı takvimler olmaksızın, bir süreç içinde Kıbrıs'a hizmet edecek bir çözüme varabilmek için Kıbrıslı Türkler ile birlikte, ülkenin geleceğini birlikte belirlemek istediklerini” kaydetti.

  Aynı etkinlikte konuşan Rum Meclis Başkanı ve Demokratik Parti (DİKO) Başkanı Marios Karoyan, Kıbrıs Türk tarafını, Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesini ve müzakerelerin zeminini küçümsemek ve hile katmaya çalışmakla suçlayarak, “Bu tür tezler ve metotlamalar, doğrudan müzakerelerin perspektifi açısından hiçbir iyimserliğe olanak tanımıyor” dedi.

  Bu arada Avrupa Birliği'nin, Avro para birimi kullanan 15 üye ülkesinin devlet ve hükümet başkanlarının, küresel mali krizi tartıştıkları toplantı nedeniyle Paris'te bulunan Hristofyas'ın, bu akşam Ada'ya dönmesi ve kapsamlı Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yarın KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la 4. kez biraraya gelmesi bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı