Gündem Haberleri

  Güzeller için sahile paravana tepki

  Şahap AVCI/ALİAĞA (İzmir), (DHA)
  03.09.2014 - 01:33 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Aliağa İlçesi’nde tatilcilerin denize girmek için kullandığı plaj, ’Miss Exclusive Of The World Uluslararası Güzellik Yarışması’na katılan güzeller için paravanla çevrildi. Vatandaşlar, "Sahiller halka açıktır. Nasıl kapatırsınız?" diye tepki gösterirken, otel yetkilileri "Güzellerin güvenliği için önlem aldık" diyerek kendilerini savundu. Belediye'den yapılan açıklamada ise " İlçemizin tanıtımı için gerekli plaj çekimleri düşünülerek geçici olarak otel önü tarafımızca kapatılmıştır. Sizlerden de desteklerinizi ve anlayışınızı rica ederiz" denildi.

  Bu yıl 5’inci kez düzenlenen Miss Exclusive Of The World Uluslararası Güzellik Yarışması’nın 13 Eylül’de Aliağa’da gerçekleştirilecek finalinde, 40 ülke güzeli Aliağa'da bir otelde kampa girdi.

  BU GÖRÜNTÜLER TEPKİ ÇEKTİ

  Ancak güzellerin dışarıdan görünmemesi için, otelin önündeki plajın her iki tarafına boydan boya yerleştirilen paravanlar vatandaşın yürüyüş yolunu kapattığı gibi denize girilmesine de engel oldu. Otelin bulunduğu sahil şeridi ve kumsalın yüksek paravanlarla kuşatılmasına tepki gösteren tatilciler, Kıyı Kanunu’na aykırı davranıldığını ileri sürdü.

  BİSİKLETLİLERE DE ENGEL OLDU

  Sahil şeridini ikiye bölen paravanlar bisiklet kullanan vatandaşları da zor durumda bıraktı. Yolu kullanamayan bisikletliler, ellerinde bisikletlerle merdiveni tırmanıp İzmir Çanakkale karayoluna çıkmak zorunda kaldı. Otel görevlileri, yaya geçidi ve kumsalı kaplayan paravanların güvenlik nedeniyle yapıldığını söyledi. Yasalara aykırı uygulamayı önce zabıtaya sonra polise bildiren vatandaşlar, çözüm için hiçbir çalışmanın yapılmadığını ve paravanların aynı şekilde kaldığını belirtti.

  BAZILARI HAREM- SELAMLIK SANIYOR

  Her gün geçtiği yolda paravanlarla karşılaşınca şaşkınlığa uğradığını belirten Aliağalı Muammer Paleciç, durumu hem zabıta hem de polise bildirdiğini söyleyerek şöyle dedi:

  "Zabıta ve emniyete oradan geçmek istediğimi ancak geçemediğimi söyledim. Ama maalesef duyarsız kaldılar. Motorla gelenler geçemeden geri döndü. Bisiklet sürmek isteyen vatandaşlar tenteden dolayı geçemeyince bisikletlerini eline alıp merdivenlerden çıkartmak zorunda kaldı. Görevliler, amacın güzellerin emniyetini sağlamak olduğunu söylemişler. Olayı bilmeyenler ise, otelin sahili harem- selamlık şeklinde çevirdiğini sanıyor."

  BELEDİYE: FİLM ÇEKİMİ İÇİN YAPILDI

  Aliağa Belediyesi, Miss Exclusive of the World Dünya Güzellik Yarışması için gelen güzellerin kampa girdiği otel önündeki kumsalın paravanla kapatılmasına vatandaşların tepki göstermesi üzerine sosyal medya üzerinden açıklama yayınladı. Açıklamada, otel önünün Aliağa’nın tüm özelliklerini ortaya çıkarmayı hedefleyen tanıtım filmi için belediye tarafından kapatıldığı belirtildi.

  Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "13 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirilecek Miss Exclusive of the World Dünya Güzellik Yarışması için ilçemizde konaklayan yarışmacıların, ilçemizin tanıtımı için gerekli plaj çekimleri düşünülerek geçici olarak otel önü tarafımızca kapatılmıştır. İlçemizin tüm özelliklerini ortaya çıkarmayı planladığımız tanıtım filmi için sizlerden de desteklerinizi ve anlayışınızı rica ederiz."

  Facebook hesabından yapılan açıklamaya Aliağalılar sesiz kalmadı, yorumlarla uygulamayı eleştirdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı