"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Güzel yemek yapmak

Dünyadaki tüm mutfakların aynı temel prensibe dayanarak evrim geçirdiğine inananlardanım.

Bu prensip; elinde, yanında, yörende etrafında ne varsa onunla yemek yapmak. Daha da açık söylemek gerekirse; esas marifet, evinde buzdolabında ya da kilerinde var olanla en lezzetli yemeği yaratabilmektir.
Lezzetli yemek yapabilmenin ikinci şartı yemeğin sade ve basit olmasıdır. Siz bakmayın; benim arada sırada uzun ve karışık tarifler verdiğime. Bir yemekçi olarak size her türlü seçeneği sunmalıyım. Ama benim favori yemeklerim hep basit ve lezzetli olanlardır.
Yemeğin tabağa konuş şekli, malzemelerinin renk uyumu, tabak süslemelerinin güzel olması yemeğin bütün duyularınıza hitap edip gerçek bir ziyafete dönüşmesini sağlayan şeylerin sonuncusudur.
Günümüz mutfağında çok popüler olan baharat ve diğer aromalı bitkilerin de yemeğin lezzetini arttıran unsurlar arasında olduğunu söylemeden geçemeyiz. Tıpkı yeşil mercimeğe yakışan reyhan, makarnaya eşsiz bir lezzet katan fesleğen ve patatesle dans eden nane gibi.

Güllaç

Süt ve tozşekeri bir tencereye koyun. Vanilyayı ekleyip kısık ateşte arada sırada karıştırarak 5 dakika kaynatın. Ocaktan alıp ılık hale gelmesini bekleyin. Güllaç yapraklarını ortadan ikiye bölün. Ilık hale gelen sütü bir tepsiye aktarın. Yarım güllaç yaprağını süte batırıp (sütte fazla bekletmeyin) hafif yumuşayınca çıkarın.
Güllaç yaprağını küçük bir kasenin içine büzerek yerleştirin. Ortasına bir tatlı kaşığı kıyılmış ceviz koyun. Güllaç yaprağının kalan yarısını süte batırıp çıkarın ve cevizin üzerine büzerek kapatın. Üzerine hafifçe bastırın. Kalan 5 güllaç yaprağına da aynı işlemleri uygulayın. Tepsideki sütü kaselere (sütle dolacak şekilde) paylaştırın.
Kaseleri buzdolabında 2 saat bekletin. Güllaçları ters çevirerek servis tabaklarına yerleştirin. Nar taneleri ve antepfıstığıyla süsleyip servise sunun.

Malzeme listesi

- 6 adet güllaç yaprağı
- 1 su bardağı tozşeker
- 4 su bardağı süt
- 1 paket vanilya
Üzeri için;
- 2 yemek kaşığı ince çekilmiş antepfıstığı
- 1 su bardağı çekilmiş ceviz içi
- Yarım adet narın taneleri

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI