Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Güzel sanatlar ve spor liselerine başvurular pazartesi başlıyor

  AA
  13.06.2013 - 15:03 | Son Güncelleme: 13.06.2013 - 15:03

  8 bin kontenjan ayrılan güzel sanatlar ve spor liselerine başvurular, 17 Haziran Pazartesi günü başlayacak.

  8'inci sınıfı bitiren ve gelecek eğitim-öğretim yılında güzel sanatlar ve spor liselerine devam etmek isteyen öğrenciler, öğrenim belgesi ve dilekçeyle, yetenek sınavına girmek istedikleri alanın bulunduğu herhangi bir güzel sanatlar ve spor lisesi müdürlüğüne giderek başvuru yapabilecek.
  Başvuruların 17 Haziran-19 Temmuz arasında doğrudan veya postayla yapılabileceğini belirten Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, öğrencilerin iki liseye birden başvuramayacağına söyledi. Ya güzel sanatlar ya spor lisesini tercih edebileceklerini hatırlattı. Bu liselerine yaklaşık 8 bin kontenjan ayrıldığını bildiren Türk, alana göre sınava girecek öğrencilerin listelerinin, 22-26 Temmuz'da okullarda veya okulların internet sayfasında ilan edileceğini duyurdu.
  Öğrenci seçiminin 29 Temmuz-2 Ağustos'ta yapılacağını dile getiren Türk, "Güzel sanatlara ve spora yeteneği olan, bu anlamda potansiyeli en yüksek çocuklarımızı bu okullara kazandırmak istiyoruz. Asıl ve yedek listeler 2 Ağustos'ta ilan edilecek. Öğrencilerimizin kesin kayıtları ise 5-16 Ağustos'ta yapılacak" diye konuştu.
  Kesin kayıtlar sonucunda açık kontenjan kalması halinde, yedek listedekilerin puan sırasına göre belirlenerek, 19 Ağustos'ta ilan edileceğini söyleyen Türk, şöyle konuştu:
  "Yedek listeden kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları, 20-23 Ağustos'ta yapılacak. Buna rağmen 23 Ağustos mesai saati sonunda açık kontenjanı kalan okullar, yedek listeden öğrenci kayıtlarına 26-29 Ağustos'ta devam edecek. Kayıtlar sonucunda da açık kontenjanı bulunan ancak yedek listesi olmayan veya yedek listesinde yeterli sayıda öğrencisi bulunmayan okullar, 2-6 Eylül'de valilikçe belirlenecek takvim çerçevesinde aynı usulle sınav yaparak öğrenci alacak."
  "Karnesinde zayıfı olan öğrencilerimiz ümitsizliğe kapılmasın"
  Öğrencilerin yarın karne alacakların hatırlatan Türk, zayıfı bulunan öğrencilerin morallerini bozmamalarını istedi. Türk, "Zayıf dersi olan öğrenciler için ortalama yükseltme sınavları var. Bunun içinde süreç önümüzdeki haftadan itibaren başlayacak. Öğrencilerimiz zayıflarını telafi edebilme imkanına sahip olacak. Onun için ümitsizliğe kapılmasınlar. Ailelerden de ricam, çocuklarını kırık not dolayısıyla üzmemeleri onlara her zaman sevgilerini hissettirmeleri" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı