"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Güzel olmayı değil doğallığı seçin

Estetik operasyonların amacı nedir? Birçok insana göre olduğundan farklı görünmek ya da eskisinden daha genç ve güzel olmak...

Oysa birçok kişinin cankurtaran olarak gördüğü bu operasyonlar sırasında aslında kişinin karakteristiğini bozmadan doğal birşeyler yapmak önemli.

editepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Uzmanı Doç. Dr. Cihat Baran, estetik operasyonlarda doğru olanın "kişinin karakteristiğini bozmadan doğal bir şey yapmak" olduğunu vurguluyor.

Pek çok kişi için cankurtaran gibi olan estetik operasyonlarda başarılı sonuç için doğru bir yol izlemek gerekiyor. Özellikle de estetik cerrahlara bir ünlünün fotoğrafını gösterip "Bana bu dudaktan, bu burundan yapar mısın" diyenlerin hiç de doğru bir iş yapmadığı belirtiliyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Uzmanı Doç. Dr. Cihat Baran, "Bu hasta grubuna çok iyi anlatmak gerekir. ’Tamam yaparız’ derseniz hasta hiçbir zaman mutlu olmaz, çünkü onun fikri sürekli değişebilir. Hem kendisi üzülür hem de doktorunu üzer" diyor.

Doç. Dr. Baran, neşterli estetik operasyonlarında esas amacın güzellik değil estetik kaygı olması gerektiğini vurgulayarak şu bilgileri veriyor:

"Estetik cerrahi vücutta birtakım bölgelerin düzeltilmesidir. Güzellik değil estetik olması önemlidir. Çünkü güzellik herkese göre değişir. Estetik operasyonlarda kişinin karakteristiğini bozmadan doğal bir şey yapmak önemlidir. Eğer hastanın işlemden geçtiği belli olursa sonradan rahat edemez. Mesela bir toplantıda herkes ona bakar ve kendisini rahatsız hisseder. Ne kadar güzel olursa olsun doğallığın dışına çıkmak iyi olmaz."

Doğru doktor önemli

Estetik cerrahi operasyonlarının sadece kadına mahsus olmadığını da belirten Doç. Dr. Cihat Baran, "Erkekler daha çok burun ameliyatı ve yüz gerdirme için geliyor. Sayı olarak ise erkekler kadınlara oranla yüzde 50 az geliyor" diyerek kadınların taleplerini ise şöyle anlatıyor:

"Kadınlar en çok burun ve meme operasyonları için geliyor. Memesi çok büyük ya da sarkmış olan hanımların memelerini operasyonla toparlıyoruz. Bunları karın yağlarını aldırma operasyonları izliyor. Özellikle doğum sonrası kalıcı deformasyonların düzeltilmesi için yapılıyor. Yine basenlerdeki fazla yağların temizlenmesi, yüzün sarkması, göz kapaklarının düzeltilmesi de gelen talepler arasında."

Güzelleşme istekleri dışında kaza geçirmiş, yaralanmış kişilerde de estetik operasyonun başarılı sonuç verdiğinin altını çizen Dr. Baran, "Ancak şu bilinmelidir ki, yara izlerinin yok edilmesi diye bir şey yoktur, minimuma indirilmesi vardır. Bu nedenle hastayı tam bilgilendirecek doğru doktor çok önemli. Daha önce yapılmış ama tatmin olmamış hastalar görüyoruz. Hastaya açık ve dürüst yaklaşmak gerekir. ’Bu böyle olmaz’ diye baştan söylersen hasta da bilir ve ona göre kararını verir, kendini rahat hisseder. Mesela bazı uzuvlar vardır ki ameliyat edersen güzel olur ama hastanın yapısını değiştirir, onları ameliyat etmemekte fayda var"

Estetik operasyonların fiziksel değişimin yanı sıra kişide psikolojik rahatlama sağladığının da altını çizen Baran, "Kişinin ameliyat öncesi ile sonrası çok farklıdır. Kendine güveni gelmiştir. Bu da başarıyı getirir" diyor.

Gözlük takanlara güzellik önerileri

Gözlük kullanıcıları makyaj renklerini yutar. Bu yüzden göz makyajınızı elinizden geldiği kadar güçlü bir şekilde yapmalısınız. Ve açık tonlardaki farlarla gözlerinizi vurgulayın.

ı Uzağı göremeyenlerin kullandığı gözlükler aynı zamanda gözleri de büyütür. Gözlerinizin çok iri görünmesini engellemek için fazla açık olmayan bir kapatıcı kullanın ve kirpiklerinize bolca maskara uygulayın. Yakını göremeyenlerin gözleri ise olduğundan daha küçük göründüğünden ışıltılı farlar onları dikkat çekici bir hale getirir. Gözün içini ise beyaz bir göz kalemiyle vurgulayabilirsiniz.

ı Doğrudan gözlük çerçevelerinin altına allık uygulamayın. Bunun için gözlük gözünüzdeyken makyaj yapmanız çok daha yerinde olacaktır.

ı Her cilt tipi için bir gözlük vardır. Bronz tenlerde güçlü renkteki çerçeveler güzel durur, açık tenlilerde ise pastel tonlar... Ya siyah? Her cilt tipine gider.

Eğer siz de gözlük kullanıyorsanız, hoş bir görünüm için kirpiklerinize maskara uygulayın.

ÜRÜN MARKET

Şeker gibi sabunlar

İnsanda yeme hissi uyandıran organik sabunlar, son yılların kozmetik trendlerinin en önemli parçalarından. Lush ise Türkiye’deki doğal sabun pazarının en tazesi. Julia Roberts’dan Angelina Jolie’ye kadar pek çok ünlü ismin kullandığı bu bitkisel kozmetik markasının ilk mağazası Bağdat Caddesi’nde açıldı. Dünyanın 40 ülkesinde 450’yi aşkın mağazası bulunan Lush’ta sabundan kreme, şampuana kadar 280’i aşkın ürün bulunuyor. Markanın en önemli özelliği ise bitkisel olması.

Vitamin, oksijen ve

hormon neden önemli


C ve E vitaminleri anti-aging etkileriyle artık bilinen iki klasik olarak karşımıza çıkıyor. Kremlerin ana içerikleri de hücrelere zarar veren agresif molekülleri elimine ediyor. Anti-oksidan konusundaki araştırmalarıyla öne çıkan Güney Carolina’lı bilimadamı Profesör Sheldon Pinnell, "Bu iki vitaminin "ferulic" asitle bir araya gelmesi cildin serbest radikallere karşı savunmasını iki katına çıkarıyor" diyor.

Hormonların ciltteki pozitif etkileri aslında jinekologlar tarafından uzun zamandır biliniyor. Kozmetikte ise hormonlar istenmeyen tüyler yüzünden yıllardır yasak. Şimdi modern bir alternatif de laborativar ortamında geliştirilmiş olan büyüme hormonu. O da hücrelerdeki protein zararlarını onarıyor.

Kol kaslarınızı güçlendirin

Siz de üst kollarınızın sarkmasından şikayetçi misiniz? O zaman onları güçlendirmek için iki seçeneğiniz var demektir. Yumuşak bir uygulama olan masaj kan dolaşımını hızlandırıyor. Ya da fazla cilt ve yağ dokusunun alındığı üç saatlik bir operasyonla sıkı üst kollara sahip olabilirsiniz.

Enerji bakımları da kolların sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Duş ya da banyo sonrasında sıkılaştırıcı etkili özel kremler içeriklerindeki phyto hormonu, badem proteini ya da shiitake ekstresiyle cildi sıkılaştırıyor. Pürüzsüz ya da ipeksi görünen kollarda pütürlü kısımları peelingle yok etmeniz mümkün. Ayrıca ikiye böldüğünüz bir limon ve meyve asitleri de ölü deri hücrelerini yok ediyor ve cilde aydınlık katıyor.

Pilates ve yoga dışında yüzme ve mekik çekmek de kolların fit kalmasına yardımcı oluyor. Önemli olan düzenli egzersiz yapmak.
X