Güzel görünmeyi seviyorum

“Kuzey Güney” dizisinin Banu’su Bade İşçil, güzelliğiyle olduğu kadar sağlıklı yaşama gösterdiği özenle de dikkat çekiyor. İşçil, sağlıklı yaşam sırlarını ve hakkında merak edilenleri Formsante’ye anlattı.

Röportaj: Nilgün YILDIZ Fotoğraflar: Murat SARGIN
05 Temmuz 2012 - 16:47:46

Spor yapmaya vakit bulabiliyor musunuz?

- Eskisi kadar fırsat bulamıyorum ama her zaman yürümeyi tercih ederek bu açığı kapatmaya çalışıyorum. Son aylarda dizi setinin yoğunluğu sebebiyle uzun yürüyüşler için çok fazla vaktim olamadı ne yazık ki. Bu nedenle yaz aylarını yürüyüş, pilates ve yüzmeye ayıracağım.

En çok hangi sporu yapıyorsunuz?

- Yürüyorum, bir de yüzüyorum. Bu sporlar vücudun formunu bozmadan çalıştıran, kalp sağlığı ve fiziksel sağlık için çok etkili olan sporlar.

Pilatesi düzenli olarak mı yapıyorsunuz?

- Pilatesi çoğu kişi bilinçsiz şekilde yapıyor. Ancak bilinçsiz yapıldığında sakatlanma riski taşıyan bir spor bu. Kasları inceltmeye ve uzatmaya yarıyor. Pilatesin eğitmenle birlikte yapılması gerekiyor. Çünkü yanlış bir şekilde çalıştırılan beden mutlaka bir noktada savunma gösteriyor ve bu dirençle birlikte sakatlanma söz konusu olabiliyor.

Spora ara verdiğinizde vücudunuzda ne tür değişiklikler oluyor?

- Sürekli spor yapan biriyim. Dizi çekimlerinden dolayı spor yapamadığımda ise vücudumda deformasyon olabiliyor. Çünkü gıdadan kesen bir yapım yok. Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum ama yoğun olduğum zaman kalori yakmak için hareket etmezsem vücudum biraz yumuşayabiliyor.

EN GÜZEL YAPTIĞIM YEMEK ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA

Yaz aylarında nasıl besleniyorsunuz?

- Kendimi aç bırakmadan, daha sağlıklı ve hafif şeyler yiyerek besleniyorum. Kızartma türü yiyecekleri çok fazla yemiyorum, meyveleri çok seviyorum. Süt ürünlerini de çok tüketiyorum. Aslında yaz aylarında daha çok kahvaltı tarzı besleniyorum diyebilirim. İçecek olarak tek tercihim su oluyor. Meyve suyunu da taze sıkılmış olarak içiyorum.

Et mi sebze mi?

- Ben galiba biraz vejetaryene yakın besleniyorum. Damak tadım sebzeye daha yatkın. Ev yemeklerini de çok seviyorum.

Yemek yapar mısınız?

- Yaparım. En güzel yaptığım yemeğin zeytinyağlı yaprak sarma olduğunu söylerler.

Zararlı şeyler tükettiğiniz olmuyor mu?

- Zararlı olarak en çok patates kızartması yiyorum, çünkü çok seviyorum. Patates, şeker bazlı ve glisemik indeksi yüksek bir besin. Dolayısıyla az tüketmem lazım, ben de kızartma yerine fırında ya da özel bir fritözle yağsız tüketerek bu zararı azaltmaya çalışıyorum.

GÜZEL GÖRÜNMEYİ SEVİYORUM AMA ÇOK DA ÖZENMİYORUM

Yaz aylarında cildinizi korumak için özel bakımlar yapıyor musunuz?

- Cildimi korumak için yaz-kış nemlendirici ve koruyucu kremler kullanıyorum. Makyaj altına da baz olarak bu koruyucu kremleri uyguluyorum. Güneşlenmeyi çok seviyorum. Ama cilde uzun vadede çok büyük hasarlar veriyor. Bugün cilt kanseri 30’lu yaşlara kadar düşmüş durumda. Koruyucu kullanarak korunmaya çalışıyorum. Bir de kese yaptırıyorum. Eğer hamama gidemiyorsam evde kendim de kese yapıyorum. Cildi taze ve diri tutuyor.

Saçınız için düzenli olarak neler yapıyorsunuz?

- Şampuanlarımı zaman zaman değiştiriyorum. Ayrıca saçlarıma sarı saçlar için özel olan bir seri kullanıyorum. Artık röfle yaptırmıyorum. Röfle olunca saçlarım özel bir bakım istiyor. Saç doğal olduğunda daha sağlıklı oluyor. Şampuan ve saç kremini ayrı ayrı kullanıyorum. Güzel görünmeyi, bakımlı olmayı seviyorum ama çok da özendiğimi söyleyemem. Benim için temiz olmak önemli.

Makyaj yapmayı seviyor musunuz?

- Gündelik hayatımda çok fazla makyaj yapmıyorum. Yaz aylarında makyaj yapmayı sevmiyorum ama kirpiklerim sarı olduğu için kuaförümde organik boya ile kaşımı, kirpiğimi boyatıyorum.

Sağlığınızı korumak için neler yapıyorsunuz?

- Sağlıklı besleniyorum. Sporu ve suyu hayatımdan eksik etmiyorum. Gözlerim hassas olduğu için doktorumun tavsiye ettiği özel bir güneş gözlüğüm var, onu yaz kış kullanıyorum. Gece ve gündüz takılabilen, tamamen retinayı koruyan bir gözlük. Çünkü set ortamında çok fazla ışığa maruz kalıyoruz. Bu gözlüğün camı ışığı kırıyor ve retinanın yanmasını engelliyor. Sadece dışarıda değil, evde televizyon izlerken de takabiliyorum. Bana emanet edilen bir beden var ve ben de ona iyi bakmaya çalışıyorum. Tabii ki benim de hatalarım oluyor. Ama çoğunlukla sağlıklı olan şeyleri seçmeye çalışıyorum.

Diyet yaptığınız oluyor mu?

- Diyet yapabilecek biri değilim. Çabuk kilo alıp zor veriyorum. Bu nedenle çok dengeli besleniyorum. Yine de çikolata gibi abur cubura izin verdiğim de oluyor.

ALIŞVERİŞİ HİÇ SORMAYIN!

Alışverişi seviyor musunuz?

- Alışverişi hiç sormayın. Severim alışveriş yapmayı, bana keyif veriyor. Sette zaten verilen kıyafeti, normal zamanlarda da spor kıyafetleri giyiyorum. Dönem dönem de bazı şeylere sarıyorum. Mesela bir dönem kozmetiğe sarıyorum, bir dönem ayakkabıya. Bir insan neden aynı model bir sürü ayakkabı alır? Bende yedekçilik var.

“Ezel”deki Şebnem’den sonra “Kuzey Güney”deki Banu karakteri sizi zorladı mı?

- Banu’nun psikolojisini anlamaya çalışıyorum. Bir hastalığı var ve o boyutta birini hiç tanımadım. Şebnem ise eroinmandı. O zaman da onu araştırıyordum, şimdi de psikolojik problemi olan birini anlamak için kitaplar okuyorum, internetten araştırmalar yapıyorum. Doktorlara soruyorum. “Nasıl tepkiler verir, üzülür mü, sevinir mi?” gibi şeyleri araştırıyorum. Onun adına bir şeyleri merak edip sormak beni heyecanlandırıyor.

Yeni projeleriniz var mı?

- Sinema projeleri için teklifler var ama henüz belli olan bir şey yok. Bir yandan da tatil yapmak istiyorum. Çünkü çok yoruldum.

KISKANIYORUM DESİN CANIMI YESİN!

Gelelim aşka... Romantik bir aşık mısınız?

- İlişkide karşımdakine uymaya çalışıyorum. Çok fedakâr oluyorum. İş ve spor disiplin gerektiren şeyler. Ama ilişkide kendimi kaybedebiliyorum.

Belki de bundan korkuyorsunuz?

- Belki de, olabilir.

Kıskanç bir aşık mısınız?

- Kıskanç değilim. Bu benim yapımda yok. Ama kıskanç olmamak ilgisiz olmak anlamına da gelmiyor, arada güven olduktan sonra kıskançlığa da zaten yer kalmıyor.

Kıskanç bir erkekle beraber olur musunuz?

- Birlikte olduğum kişiden saygı ve güven beklerim. Ama bazen karşılıklı oyun oynamak güzel oluyor. Örneğin kısa bir şey giydiğimde “Bunu giyme” demek yerine “Hayatım bu biraz açık olmamış mı?” derse tatlı bir kıskançlık olur. “Ben kıskanıyorum” da diyebilir. Öyle desin, canımı yesin! (Gülüyor)

KIRKAYAKTAN ÇOK KORKUYORUM

Korktuğunuz şeyler var mı?

- Kırkayaktan çok korkuyorum. Daha doğrusu böceklerden çok korkuyorum. Konuşunca bile kaşınıyorum, üstümde yürüyor gibi oluyor.

GELİNLİK GİYDİM HEVESİMİ ALDIM

Kolay aşık olur musunuz?

- Kolay aşık olmuyorum ve nasıl bir aşık olduğumu hatırlamıyorum bile. Çünkü aşık olmak için vaktim yok. Aşk güzel bir şey ama bana denk gelmedi. “İlk bakışta seni ne etkiler?” diye sorarsanız, bir erkeğin elektriği önemli. Benim karizma dediğim birtakım kriterler var, fakat ben daha onun ne olduğunu çözemedim! (Gülüyor) Beni ne cezbediyor bilmiyorum. Bu yakınlarda evlilik planım da yok. Dizide gelinliği giydim, hevesimi aldım. Birkaç yıl idare eder! (Gülüyor)

Yayınlanma Tarihi : 06 Temmuz 2012 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün