Gündem Haberleri

  Güvenlikçi terörüne protesto

  Ümit KOZAN/ANKARA, (DHA)
  28.10.2008 - 13:51 | Son Güncelleme:

  SPORDAN Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu’nun geçen cumartesi akşamı oğlunun düğününün yapıldığı Sheraton Oteli’nde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişini fotoğraflamak isterken, otelin güvenlik görevlilerinin saldırısı sonucu kolu kırılan Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri Selçuk Şenyüz’e başkentte birlikte görev yaptığı gazeteci arkadaşları ve dernekler sahip çıktı.

  Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri Selçuk Şenyüz’ün saldırıya uğraması nedeniyle aralarında gazeteci meslek örgütlerinin oluşturduğu G- 9 platformu üyelerinin de bulunduğu çok sayıda gazeteci, Güven Hastanesi’ndeki ziyaret sonrasında Sheroton Oteli’nin önünde basın açıklaması yaptı. Ziyaretin ardından ellerinde Şenyüz’ün hastanedeki yatağında çekilmiş fotoğraflarını taşıyan gazeteciler, alkışlarla Sheroton Oteli’nin önünde toplandı. Burada, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD), Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), gazeteci meslek örgütlerinin oluşturduğu G- 9 platformu üyeleri ile çok sayıda gazete ve televizyon çalışanı Selçuk Şenyüz’e yapılan saldırıyı kınadı. Şenyüz’e yapılan saldırıyı ‘utanç verici’ olarak değerlendiren TFMD Başkanı Ateş Tümer, şunları söyledi:

  “Hiçbir kusuru ve hatası olmadan sadece görevini yapmaya çalışan arkadaşımızın uğradığı bu bilinçli saldırının ardından kolunun kırılması ve yardım istediği halde yerde yatan arkadaşımıza otel korumaları tarafından şiddet uygulamaya devam edilmesinin arkasında yatan nedenleri anlamak, hiçbirimiz tarafından mümkün değildir. Öfkenin ve nefretin gazetecilere bu kadar aleni bir şekilde yönlenmesi bizce bilinçlidir. Zira aynı güvenlik görevlileri, bir gün önce yine aynı otelde gerçekleşen başka bir etkinlikte de arkadaşlarımıza sözlü olarak saldırmış ve tahrik etmeye çalışmışlardır. Amacı sadece kamuoyunu bilgilendirmek olan ve kamu görevi yapan foto muhabiri Selçuk Şenyüz’e yapılan bu saldırı sonrasında arkadaşımız uzun bir süre aramızdan ayrı kalacak ve mesleğini yapamayacaktır. Otel yetkililerinin olayın hemen arkasından yaptığı ve olağan karşıladığı bu saldırı basit bir ‘itiş kakış’ değildir. Sözde profesyonel otel güvenlik görevlileri tarafından bilinçli ve gazetecileri hedef alan bir saldırıdır.”

  TMFD olarak saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirten Tümer, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “TFMD olarak bundan sonra Sheraton Oteli’nde hiçbir etkinliğimizi gerçekleştirmeyeceğiz. Tüm basın kuruluşlarını ve gazetecileri de aynı tepkiyi göstermeye davet ediyoruz. Otel sahiplerini ve yetkililerini bu saldırıya karışan herkes hakkında tarafsız bir şekilde gerekli işlemleri bir an önce yapmaya, yapılan hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye ve özür dilemeye davet ediyoruz.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı