Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güvenlik seferberliği

  Hürriyet Haber
  16 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 16 Mart 1999 - 00:01

  Son günlerde kalabalık yerlerde meydana gelen patlamalar yüzünden alışveriş merkezlerindeki güvenlik önlemleri artırıldı. Alışveriş merkezlerine gelen herkesin üzeri ve çantası aranıyor, güvenlik görevlileri bomba bırakılması veya molotof kokteyli atılması tehlikesine karşı binaları sürekli denetliyor.

  İnsanların toplu olarak bulunduğu yerlerde meydana gelen patlamalar nedeniyle güvenlik önlemleri arttırılan alışveriş merkezlerinin başında Etiler'deki Akmerkez geliyor. Akmerkez'in girişinde herkes tek tek, araçlı girişlerde de otolar bagajlarına ve koltuk altlarına varana kadar didik didik aranıyor. Bu önlemin yanısıra bütün mağazalar başta soyunma kabinleri olmak üzere güvenlik elemanları tarafından saat başı kontrol ediliyor.

  Patlamalar alışveriş merkezlerine gidenlerin sayısını az da olsa etkiledi. Buralarda dolaşırken kulağa en sık gelen konuşmalarsa bombayla ilgili espriler. Alışveriş merkezinde çalışanların da patlamalardan etkilendiği görülüyor. Akmerkez'deki mağazaların birinde tezgahtar olarak çalışan bir genç kız ‘‘ Güvenlik önlemleri çok artırıldı fakat insan yine de korkuyor. Babam beni işe göndermek istemiyor’’ dedi.

  Güvenlik önlemlerinin arttırılması konusunda Akmerkez Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Ülker Melek şunları söyledi: ‘‘Yurtiçi ve yurtdışından danışmanlarımızın güvenlik için önerdikleri tüm olağanüstü tedbirleri aldık’’. Melek, güvenlik gerekçesi ile alınan tedbirlerin ayrıntısı hakkında bilgi veremeyeceğini de sözlerine ekliyor.

  Yeni alışveriş merkezlerinden Profilo'da da durum farksız. Merkeze girişlerde herkes aranıyor, katlarda sürekli güvenlik elemanları dolaşıyor. Merkezin içindeki yoğun güvenlik önlemleri dışarıda da görülüyor. Bina çevresine araçların park edilmesine müsaade edilmiyor, otoparka gelen her araç aranıyor. Merkez yetkilileri aramaların müşterileri rahatsız etmediğini aksine rahatlattığını söylüyor.

  Neler yapılıyor?

  CARREFOUR’UN güvenliğini Met firması sağlıyor. Bunun dışında yönetimin aldığı özel güvenlik önlemleri de var ancak hepsi açıklanmıyor. Polisle işbirliği içinde çalışıyorlar. İlk hedef böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak ancak herhangi bir saldırı karşısında da tedbirlerin alınması gerektiğini bildiriyorlar. Bunun için de yangın ve ilk yardım ekibi bulunduruluyor.

  * Dumandan zehirlenme söz konusu değil çünkü otomatik olarak devreye giren havalandırma sistemi ve yangın anında dumanı algılandığında tavandan yağmur şeklinde basınçlı su iniyor. (spring sistem)

  45 kişilik yangın ekibi var.

  10 kişilik ilk yardım ekibi

  Market ve ticaret merkezinde güvenlik (Bauhaus ve Çarşı hariç onların ayrı) 100 kişilik güvenlik ekibi.

  Kamera sistemi.

  Alışveriş merkezinin içinde sivil polis, sivil güvenlik görevlileri ve terörle mücadele ekibi duruyor.

  Normal günlerde 8 saat çalışıyorlar ancak son günlerde çalışma süresi 12 saate çıktı.

  Girişte herkesin tek tek üstü aranıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı