Dünya Haberleri

DÜNYA

  Güvenlik Konseyi'nden niye çekildik

  Hürriyet Haber
  15 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Şubat 2000 - 00:01

  CNN Türk'ün Mehmet Ali Birand imzalı özel haberine göre, 1995'ten beri BM Güvenlik Konseyi'ne üye olabilmek için adaylık mücadelesi veren Ankara, geçen hafta ‘Deprem ve AB adaylığı’ gibi garip bir gerekçe ile adaylıktan çekildi.

  BM'nin en prestijli, elinde yaptırım gücü olan tek organı olan BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi delegesi - ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya - ve 10 da ikişer yıllığına seçilen dönüşümlü geçici üyeleri bulunuyor. Kıtalara göre her ülkenin aday olabildiği ve seçimleri genel kurulun yaptığı konseye, Türkiye 1995'te batı kontenjanının 2001-2002 yılları için adaylığını Norveç, İtalya, İrlanda ile birlikte koymuştu. BM Güvenlik Konseyi'ne iki yıllığına dahi üye olmanın prestijli olması ve asıl olarak Yunanistan'ın 1998-1999 dönemi için aday olması ile birlikte Türkiye dış politikasının temel yaklaşımı ‘Yunanistan’ı uluslararası forumda yalnız bırakmamak' olduğu için Yunanistan'ın hemen ardından adaylığını koymuş ve 1995'ten beri yoğun kulis çalışmaları yapmaktaydı. Yunanistan kazamanazken, Türkiye adaylığını sürdürdü. İtalya, İrlanda, Norveç ve Türkiye'den ikisi seçilecek ve kararlarda etkin rol oynayabileceklerdi.

  BEKLENMEYEN GELİŞME

  Aancak, 10 Şubat tarihli ve 469 sayılı genelge ile herkesi hayrete düşüren bir gelişme oldu ve Türkiye adaylıktan çekildi. Söz konusu genelgede açıklanan ve pek de inandırıcı olmayan çekilme gerekçesi şöyleydi:

  ‘Ülkemizde geçen sene 2 deprem oldu. Depremzedelerin yaralarının sarılarak, depremlerin Türk ekonomisi üzerinde yarattığı sıkıntıların giderilmesi temel amaçlar olmuştur. Ayrıca Helsinki Zirvesi’nde Türkiye'nin AB adaylığının tescil edilmesi yeni bir dönem açmıştır. Deprem koşulları ve AB adaylığımız yeni ve çok boyutlu bir değerlendirmeye tabi tutulmuş ve adaylığımızın geri çekilmesi ve daha uygun bir zamanda yeniden aday olmamız kararlaştırılmıştır.’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı