Dünya Haberleri

  Güvenlik kaynakları: Kobani merkezde patlama oldu

  hurriyet.com.tr
  20.07.2015 - 13:28 | Son Güncelleme:

  HDP Suruç İlçe Başkan Yardımcısı İsmail Kaplan, en az 27 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın yaşandığı Suruç'un karşısındaki Kobani'de de bir intihar saldırısı olduğunu iddia etti. Ankara'da hurriyet.com.tr'ye konuşan güvenlik kaynakları da sınırın öteki tarafında bir patlamanın olduğunu doğruladı. Reuters da "YPG tarafından işletilen bir kontrol noktasına bomba yüklü araçla saldırı düzenlendiğini" duyurdu.

  HDP Suruç İlçe Başkan Yardımcısı İsmail Kaplan, şunları söyledi: "Bu sabaha karşı 400'e yakın kişi Kobani'ye geçmek için geldiler. 19 cenaze elimizde şu an. 50'ye yakın yaralı hastanede. Cenazeler tanınmayacak halde. Bu eylemi tüm Türkiye duysun. IŞİD gerçekleştirdi diye düşünüyoruz. İntihar eylemidir. Bu tür şeylerin olabileceğini duyumunu almıştık, tehditler savuruluyordu. Kobani'de şehir merkezinde intihar eylemi gerçekleştirildi. Suruç'ta kimsenin can güvenliği yok."

  GÜVENLİK KAYNAKLARI DOĞRULADI

  Ankara'da hurriyet.com.tr'ye konuşan güvenlik kaynakları sınırın öteki tarafında bir patlamanın olduğunu doğruladı. Suriye sınırındaki Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın iki tarafında herhangi bir patlama olmazken, söz konusu patlamanın Kobani merkezde olduğu ve burada da yaralılar olduğu belirtildi. Kobani’deki patlamanın Suruç’taki patlamayla birlikte eş zamanlı olarak meydana geldiği belirtildi.

  Reuters ise Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü'ne dayandırdığı haberinde, YPG tarafından işletilen bir kontrol noktasında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendiğini duyurdu. Reuters'a konuşan YPG Sözcüsü ise "IŞİD ile çatışmalardan kalan patlamamış mühimmatın kontrollü olarak imha edilmesi nedeniyle kentte bir dizi patlama" olduğunu söyledi.

  Güvenlik kaynakları: Kobani merkezde patlama oldu

  Suruç'taki patlamada dehşet anları

  Görgü tanığı patlamayı anlattı

  Suruç'ta kan anonsları yapılıyor: Kan verin

  Korkunç patlamadan hemen sonra çekilen fotoğraf

  Patlama sonrası HDP'den ilk açıklama

  Patlamadan sonra olay yerinden ilk fotoğraflar

  Bombalı saldırıya ilk tepkiler

  Pervin Buldan: Gençler bir hafta önce Ankara'ya gelip benimle de görüştüler


  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı