Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Güvenlik garantisinde tatmin edici formül

  Sedat ERGİN yazıyor
  01 Nisan 2004 - 22:10Son Güncelleme : 01 Nisan 2004 - 22:10

  BM, üçüncü taslağında güvenlik garantisinde şu sistemi getiriyordu: A) Türkiye, tohrak ödünlerinin tamamlanacağı ilk üç yıllık bölümün sonuna kadar yaklaşık mevcut 36-37 binlik askeri gücünü aşamalar halinde 6 bine indirecek ve ardından B) Türkiye AB’ye tam üye olduğu tarihe kadar 6 bin asker adada kalacaktı. Tam üyelikle birlikte, Türk askerlerinin sayısı sıfırlanacaktı.

  Türk tarafı, müzakereler sırasında Türkiye’nin AB tam üyeliğinden sonra da belli bir askeri gücün adada tutulmasında ısrarlı oldu. Önceki gün masaya konan nihai metin, Türk tarafının bu beklentisini belli ölçülerde karşılıyor.

  Buna göre, 2011 yılına kadar Türkiye kuzeyde 6 bin asker bulundurabilecek. 2011-2018 yılları arasında (ya da 2011’den Türkiye’nin tam üye olduğu güne kadar) 3 bin asker bulunduracak. Bu eşikten sonra asker sayısı sembolik düzeyde 650’ye indirilecek. (Bu sayı Yunan birliği için 950) Yabancı asker bulundurma konusu, daha sonra her 5 yılda bir gözden geçirilecek. (Nihai hedef tümden askersizleştirme)

  Adada barışın yerleşmesi, Türkiye’nin AB’ye tam üye olması ve Kıbrıs’a ilişkin güvenlik kaygılarının ortadan kalkması halinde, bu başlık ileride bir pürüz yaratamayabilir. Kaygılarını haklı kılan bir senaryoda, Türk tarafı, gözden geçirme aşamalarında adada asker bulundurmakta ısrar edebilir.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı