Gündem Haberleri

  Güvenlik askerden içeri alma BDP'den

  Eyüp SERBEST / İSTANBUL
  03.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Silivri’de başlayan KCK davası için jandarma yoğun güvenlik önlemi aldı. Robokop kıyafetli komando timleri hazır bekletildi.

  Tüm araçların içi ve dışında bomba araması yapıldı. Duruşma salonunun önünde jandarma önlem almayınca, içeriye kimin girip kimin çıkacağına, üzerlerinde ‘BDP görevlisi’ yazan kişiler karar verdi.

  PKK’nın şehir yapılanması KCK’nın yönetim kadrosu ile Siyaset Akademisi kadrosuna ilişkin aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile yayıncı Ragıp Zarakolu’nun da bulunduğu 205 kişinin yargılandığı dava dün gergin başladı. KCK davasının ilk duruşması dün Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde bu dava için yapılan salon bitirilemediği için, daha önce Balyoz ve Ergenekon davalarına tanıklık eden büyük mahkeme salonunda yapıldı. Jandarma saat 07.00’den itibaren yoğun güvenlik önlemi aldı.

  Kışanak: Sıkıyönetim

  Robokop kıyafetli komando timleri de hazır bekletildi. Giren tüm araçların içi ve bagajları bomba arama köpekleriyle denetlendi. Uzun kuyruklar oluşunca tepkiler yükseldi. Saat 10.00 sıralarında, davanın tutuksuz sanığı Ragıp Zarakolu yaklaşık 30 dakika arama noktasından geçmek için bekledikten sonra içeri girebildi. BDP’li milletvekili Sebahat Tuncel ile BDP Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak saat 11.00 sıralarında cezaevine geldi.
  Bu saate kadar yalnızca görüş için gelenlerle, KCK davası sanıklarının 2’şer yakınları içeri alınıyordu. Gültan Kışanak burada yaptığı açıklamada, “Bugün İstanbul’un heryerinde sıkı yönetim ilan edilmiş gibi. Burada yaşananlar eksik bulduğumuz hukuk kurallarına bile aykırı. Adeta insanların gelmemeleri için yapılmış yerler. Bu bir darbedir. Darbecilerle hesaplaştıklarını söylüyorlar. Kendileri yapınca oluyor” dedi. Yapılan görüşmeler sonucu, kimliğini gösteren herkesin arama noktalarından geçişlerine izin verildi. Pankart ve afişlere de izin çıktı. Arama noktalarından geçen yüzlerce kişi duruşma salonunun kapısına kadar geldi. Burada bölücübaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı.

  Mahkeme salonunun önünde yığılma olunca komando timleri TOMA aracının önünde toplandı ve gaz maskelerini taktı. Müdahale için hazırlıklar başladı. Ancak milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in başında bulunduğu bir grup askerlerle görüştü. Kalabalığı saat 13.00’te basın açıklaması yaptıktan sonra otoparka alacaklarını söyledi. Askerler de bunun üzerine taktıkları gaz maskelerini çıkarttı. KCK davasını Ergenekon davası kapsamında 375 gün  Silivri Cezaevi’nde yatan gazeteci Ahmet Şık da izledi. Ahmet Şık arama noktasından geçtikten sonra duruşma salonuna kadar yaklaşık 1 kilometre yürüdü.

  Otobüslerle taşıdılar

  Ahmet Şık, Sırrı Süreyya Önder askerlerle görüşürken de, konuşmaları yakından takip etti. BDP ilçe örgütleri Silivri’de görülen KCK duruşmasına partilileri otobüslerle taşıdı. Her ilçeden birkaç görevlinin üzerinde BDP Parti Görevlisi yazılı reflektör yelekler vardı. Kumanyaları da bu görevliler dağıttı. BDP, Silivri Cezaevi’nin ilerisinde, otopark olarak kullanılan bölüme bir çadır da kurarak nöbet başlattı. Nöbet için her gün başka bir ilçeden partililer görevlendirildi. KCK davasının görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumları yerleşkesinde oluşturulan duruşma salonunun girişinde jandarma önlem almayınca, giriş-çıkışları da BDP’li görevliler kontrol etti. Üzerlerine giydikleri “BDP görevli” yazılı yeleklerle salon girişinden içeriye kimin girip, kimin kirmeyeceğine karar veren görevlilerle, duruşmaya katılmak isteyenler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.                        

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı