Güvenli tahsilat dönemi

Hürriyet Haber
03.07.2015 - 01:22 | Son Güncelleme:

GLOBAL ekonomik gelişmeler ve iç gündemdeki belirsizlikle birlikte tahsilat ve nakit yönetimi şirketler açısından giderek önem kazanıyor. Buna bağlı olarak şirketlerin özellikle satış yaptıkları firmaların çek, senet gibi vadeli ödemeleri zamanında yapıp yapmayacağı endişeleri de artıyor.

Bu kapsamda bankalar da özellikle ticari müşterilerine ödeme güvencesi sağlamaya yönelik sistemler geliştirerek rekabette öne çıkmaya çalışıyor. ING Bank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çakır, sermayenin oldukça sınırlı olduğu Türkiye’de şirketlerin büyük oranda vadeli işlem yaptığını hatırlatarak, “Günümüzde vadesi geldiğinde alacağını alamayan şirketler iflasa kadar sürüklenebiliyor. Şirketlerin devamlılığını sağlayan en önemli unsurlardan biri olan nakit yönetimine ilişkin yeni bir ürün geliştirdik. ING Güvence adını verdiğimiz bu ürünle, ‘alıcı’ ve ‘satıcı’ arasında tahsilat garantili bir ödeme sistemi kurduk” dedi.

ALACAĞINI SATABİLİYOR

Ticarette vade uyumu olunca işlerin yolunda gittiğini söyleyen Çakır, şöyle devam etti: “Ama firmalar her zaman bir karşılıksız çek endişesi de taşıyor. Bu noktada biz müşterilerimizin tahsilat konusundaki endişelerini gidermeyi hedefledik. 1.5 yıl üzerinde çalışarak geliştirdiğimiz bu ürünle ING Bank olarak, ödeme yapacak tarafa tahsis ettiğimiz limitler çerçevesinde ödeme garantisi vererek vadeli ödemelerin zamanında ve eksiksiz yapılmasını sağlıyoruz. Böylece mal satan şirketin alacağı bizim garantimiz altında oluyor. Bu sistemde müşterilerimize gayri nakdi kredi veriyoruz. Böylece birbirini tanıyan, tanımayan iki firma arasındaki alışverişte ödemeye garanti veriyoruz. Satışı yapan şirket de ING Güvence altındaki alacağınızı aynı çek gibi başkasına ciro edebiliyor ya da ING’ye satabiliyor” şeklinde konuştu.
Çakır, geçen yıl bankalara 22.3 milyon adet çek ibraz edildiğini ve bu çekler kapsamında bankalar aracılığı ile 574 milyar TL ödeme gerçekleştiğini kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı