Dünya Haberleri

  Güvenli bölgeyle geri dönüş planı

  Nuray BABACAN - Turan YILMAZ/ANKARA
  31.07.2015 - 21:32 | Son Güncelleme:

  Partisinin önceki akşamki MKYK toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Güvenli bölge kuracağız. IŞİD’den arındırılmış bir bölge olacak. PYD’nin de Fırat’ın batısına geçmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye’deki Suriyeli mülteciler, bu güvenli bölgeye yerleştirilecek” diye konuştu.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgeye yerleştirileceklerini söyledi. Davutoğlu, AFAD’dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un koordinasyonunda buna ilişkin bir eylem planı hazırlanacağını da bildirdi. Davutoğlu, partisinin önceki akşamki MKYK toplantısında Suriye operasyonuna ilişkin bilgi verirken, IŞİD, PKK ve DHKP-C’nin son terör saldırılarının zamanlamasına dikkat çekti. Bu terör saldırıları üzerine yaptıkları güvenlik zirvesinin hemen ardından bu örgütlere yönelik 3 koldan eşzamanlı olarak operasyon başlattıklarını belirten Davutoğlu, şu ana kadar başarılı sonuçlar alınan operasyonların aynı kararlılıkla süreceğini de söyledi.

  PYD’YE İZİN YOK

  Davutoğlu, “Güvenli bölge kuracağız. IŞİD’den arındırılmış bir bölge olacak. PYD’nin de Fırat’ın batısına geçmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye’deki Suriyeli mülteciler, bu güvenli bölgeye yerleştirilecek. Bunların nakillerine, nereye nasıl yerleştirileceklerine yönelik de bir eylem planı hazırlanacak. Bu konuda AFAD’dan sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş çalışma yapıyor” bilgisini verdi. Bazı MKYK üyeleri de, “Suriyeliler Türkiye’den giderse olası bir erken seçimde bize faydası olur. 7 Haziran seçimlerinde gördük ki özellikle Gaziantep, Kilis gibi yerlerde vatandaş Suriyelilerden çok şikayetçi” diyerek buna destek verdiler. Başbakanlık kaynakları da Hürriyet’e, “Konu henüz çok yeni olduğu için çalışmaları yakında başlayacak. İlk Cumhurbaşkanı tarafından gündeme getirilen bu konuyla ilgili egzersizler devam ediyor. İlgili kurumların katılımıyla bir eylem planı ortaya konulacak. Ancak bunu hayata geçirilmesi güvenli bölgenin oluşturulmasına bağlı. Bu bölgenin oluşturulmasıyla birlikte de plan hayata geçirilecek. Onun için bütün bu süreç en az 6 aylık bir süreyi alabilir” bilgisini aktardılar.

  Bir MKYK üyesinin, hava operasyonlarının sürdüğü Kandil’e bir kara harekatı yapılıp yapılamayacağını sorması üzerine de Davutoğlu, “Türkiye sınırından Kandil 189 kilometre. Arada kaç tane PKK kampı var. Bu kampları geçerek Kandil’e ulaşmak zor. Küçük küçük PKK grupları var o güzergahta. O güzergahta güvenlik zor sağlanır. Askere lojistik destek nasıl sağlanacak? Zayiat çok olur. Kandil’e kara harekatı bu yüzden düşünülmüyor” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Barzani’nin de Türkiye’nin yürüttüğü bu operasyonları desteklediğini ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı