İZMİR HABERLERİ

Güvenilir Ürün Ürettiler, Sertifikalarını Aldılar

IHA
14.09.2015 - 15:12Son Güncelleme :

KEMALPAŞA İLÇESİ KAMBERLER VE BEŞPINAR KÖYLERİ KİRAZ ÜRETİCİLERİ İYİ TARIM UYGULAMASI YAPARAK SERTİFİKALARINI ALDIİZMİR GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRÜ AHMET GÜLDAL İSE KONUŞMASINDA BAKANLIĞIN ÜRETİCİYE, ÜRÜNE DOKUNDUĞU PROJELERİN BU GİBİ PROJELER OLDUĞUNU HATIRLATTI

IHA

Kemalpaşa İlçesi Kamberler ve Beşpınar Köyleri kiraz üreticileri İyi Tarım Uygulaması yaparak sertifikalarını aldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi, 2015 yılında Kemalpaşa’nın yayla köylerinden Beşpınar ve Kamberler Köylerinde yürütüldü. Proje ile toplam 51 üretici, 663 dekar alanda dünya standartlarında 535 ton kiraz üretti.
Üreticiler, sertifikalarını Kamberler Köyü’nde düzenlenen törenle aldı. Törene Kemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek, İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, İl Müdürlüğü yöneticileri, Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı, Kemalpaşa İlçesi muhtarları, Kamberler ve Beşpınar Köyü üreticilerinin yanında köy halkı da katıldı.
Törende konuşan Kemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek, “Artık ne ürettiğimizden daha çok nasıl ürettiğimiz önemli. Pazara yapılan arz çok kıymetli. Arzımızı çok nitelikli halde tutmalıyız” dedi.
İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal ise konuşmasında bakanlığın üreticiye, ürüne dokunduğu projelerin bu gibi projeler olduğunu hatırlatarak, “Organik tarım projeleri, iyi tarım projeleri, hayvancılıkla ilgili projeler, kırsalda yaşayan köyde yaşayan üretim yapan çiftçilerimize sunduğumuz projeler bizi son derece mutlu etmektedir. Yeni projeler ile daha çok çiftçiye ve daha çok ürüne, verime kavuşmada bize motivasyon sağlamaktadır. Bugün de ben burada bunu yaşıyorum” diye konuştu.
“KALINTISIZ VE BELGELİ ÜRÜN ÜRETMEK ŞART”
Güldal, şöyle devam etti: “Tarımsal ürünlerimizi daha kalıntısız ve belgeli yetiştirmemiz lazım. Dünya da Türkiye de bunu istiyor. Bu köylerde projenin başarılı ile uygulanması bizi çok mutlu etti. Projeye dahil olan duyarlı üreticilere emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Projemizi gelecek yıllarda başka ilçelerde ve köylerde uygulanmaya devam edeceğiz."
Törende söz alan Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray da projenin çok etkili olduğunu belirterek, üreticilerin kirazlarını daha bilinçli ürettiklerini, bu sayede gönül rahatlığıyla sattıklarını ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Güvenilir Ürün Ürettiler, Sertifikalarını Aldılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 15 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Güvenilir Ürün Ürettiler, Sertifikalarını Aldılar haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı