Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Güvener'den 2016 açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Genel Sekreteri Ahmet Güvener ve Genel Sekreter Vekili Orhan Gorbon, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği için aday olan Türkiye'nin, Fransa ve İtalya'nın yanında şansının çok yüksek olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Almanya'nın Hamburg kentinde Atletico Madrid ile Fulham FC arasında bu akşam oynanacak Avrupa Ligi final karşılaşması öncesinde Hamburg eyalet hükümeti tarafından Belediye Sarayında verilen resepsiyona katılan Güvener, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, “UEFA çevresinden şu ana kadar alınan bilgilere göre, Türkiye'nin adaylık başvurusu ile ilgili dosyasının diğer ülkeler arasında en iyi olduğu yönünde. Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapma olasılığı çok yüksek” dedi.

Güvener ve Gorbon, sonucun 28 Mayıs'ta belli olacağını, 1 yıldan beri bu konuda çalışmalar yaptıklarını, stadyumların tasarımı, kara yolu, tren yolu gibi ulaşım imkanlarına bakıldığını belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni statların yapılması için 4 yılda 920 milyon Avroluk taahhüt verdiğini, şu ana kadar hiç bir ülkede böyle bir tasarım olmadığını ifade etti.

2016 Avrupa Şampiyonası'nın Ramazan ayına denk gelmesinin bir sorun teşkil edip etmeyeceği yönündeki bir soruya karşılık da Güvener ve Gorbon, bu konuda Türkiye'de bazı olumsuz haberlerin çıktığını, ancak şampiyonanın Ramazan ayına denk gelmesinin önemli olmadığını, Türkiye'nin tarihten bu yana hoşgörülü bir ülke olduğunu, UEFA tarafından da bunun olumsuz olacağı yönünde hiç bir şey duymadıklarını söyledi.

Türk futbolunun çok iyi bir yolda olduğunu ve iyi adımlar atıldığı takdirde Türk futbolunun Avrupa'nın en iyisi olabileceğini belirten Güvener, “İnsan materyalimiz var. Nüfusumuz genç. Bu, Avrupa futbolu için büyük bir avantaj. Türkiye'de kadınıyla, erkeği ile herkes futbola çok düşkün. Özellikle bayan futbolunun gelecekte daha başarılı olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Almanya'da son zamanlarda çok iyi Türk futbolcular yetiştiğini ve onlara imkanlar sunulması gerektiğini de ifade eden Gorbon, “Onları Türk Milli Takımında oynatmak isteriz, ancak aynı genetik özelliğimize rağmen onlar burada daha başarılı. Çünkü burada sağlam bir alt yapı var. Biz de aynı alt yapıyı Türkiye'de gerçekleştirmek istiyoruz. Eğer bunu başarırsak Türkiye'de de neden Altıntop'lar, Mesut Özil'ler çıkmasın, yetişmesin? Kaynağı Türkiye'de yaratmak lazım” diye konuştu.

Hamburg Belediye Sarayında verilen resepsiyona Hamburg Eyaleti Kültür Bakanı Karin Welck, UEFA Başkanı Michel Platini, Alman Futbol Federasyonu Başkanı (DFB) Theo Zwanziger ile spor dünyasından tanınan çok sayıda kişi katıldı. Platini ve Zwanziger daha sonra Hamburg Belediye Sarayı Altın Defterini imzaladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz