Güvenen: 2000'e sıfır hatayla girmek zor

Hürriyet Haber
12 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mart 1999 - 00:01

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Orhan Güvenen, 2000 yılı sorununu kamu, özel sektör olarak ayırmanın mümkün olamayacağına işaret ederek, ‘‘Dünyada 1.4 trilyon dolarlık elektronik ticaret hacmi var. Sorun dünya sorundur. Sadece şirketinizde bu sorunu çözmek yeterli değil. Dünyanın da ne yaptığı önemli’’ dedi.

Hürriyet Gazetesi ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen, ‘‘Türkiye'de 2000 Yılı Uyumu’’ konulu bilişim seminerine katılan DPT Müsteşarı Güvenen, geçtiğimiz eylül ayından beri devam eden çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye'de 2000 yılı sorununun çözümünde en ileri seviyede orduda ve Maliye Bakanlığı olduğunu vurgulayan Güvenen, 1996'dan beri bu konu üzerinde duran ordunun çalışmalarını önümüzdeki aylarda tamamlayacağını vurguladı. Güvenen, Ekim 1999 tarihine kadar 2000 yılı uyum çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, ‘‘Ancak 2000 yılına dünyanın hiç bir ülkesinde bina, tesisler, elektronik sistemler sıfır hatalı olarak giremeyecek’’ dedi. Güvenen 2000 yılı sorunu için gerekli olan kaynağın 6 milyar dolardan daha az olabileceğini de söyledi.

Danışmanlık hizmeti veren Gartner Group Türkiye Genel Müdürü Ahmet Araşan ise, 2000 yılı sorunu için devletin zaman kaybetmeden liderliği ele geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Araşan, ‘‘Siyasetten uzak, örneğin Milli Güvenlik Kurulu tarafından bir birim kurulabilir. Hızlı hareket şart. Bağımsız bir kuruma ihtiyaç var. Siyaset çalkantıları seçim gibi nedenlerle zaman kaybedilmemeli’’ dedi. 2000 yılında Türkiye'de büyük fırtınalar kopmayacağını vurgulayan Araşan, ‘‘Büyük fırtınaların kopacağı yerler olacak. Ama Türkiye'de değil. Önemli olan bu fırtınalardan etkilenmemek’’ dedi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı