Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Güven yoksa prim yok!

Hükümet tüm itirazlarına, milli gurur söylemlerine rağmen Türk Telekom’da yapması gerekeni yaptı. Ama piyasalardan istediği tepkiyi alamadı. Sabah saatlerinde 10 bin 500 puana kadar yükselen borsa, hükümetin “Tamam Telekom işini halledeceğiz” açıklamasından sonra hızla değer yitirip 9 binli seviyelere indi. Artık alıştığımız son dakika hareketi de olmasaydı neredeyse günü 9 bin 900’lü seviyelerde tamamlayacaktık. <br>


Peki piyasalar ne istiyor?

Yetmedi mi hükümetin Telekom’da geri adım atması?

Ya da fon kapsamındaki bankalar sorununu bir an önce çözeceğini belirtmesi?

Gerçekten bu IMF fazla mı oluyor?

Soruların devamı rahatlıkla getirilebilir. Ama bu sorular doğru sorular değil. Borsa yatırımcısına istediği yanıtı veremez. Neden mi?

Geçen hafta Perşembe günü yazdığım, ama teknik bir sorun nedeniyle Hürriyetim sayfasında yer alamayan yazımdan bir iki satırı tekrarlama ihtiyacı hissediyorum:

Geçen hafta Perşembe günü piyasanın büyük oyuncularından biri ile bir konuşma yapmış ve piyasa üzerine görüşlerini aktarmıştım.

Bu büyük oyuncunun söyledikleri mealen ve özet olarak şöyle.

“Bu piyasada artık iç dinamiklerin, teknik analizin, grafiğin anlamı yok. Her şey siyasete endeksli. Hükümet, (yani MHP) ya kalkıp “tamam IMF ne derse yapacağız” diyecek, ya da bu işin IMF olmadan yürütüleceğini söyleyip bizi de buna ikna edecek. Başka yol yok!”

İşte bu sözler durumu net olarak açıklıyor.

Hükümet ya Niyet Mektubu’nda yazanlara ayak diremeyi bırakacak ya da bu işin IMF’siz halledileceğine piyasayı ikna edecek.

Sorunumuz “güven” sorunu.

Bu sorun çözülmeden borsada daha çok dip yeriz...
X