« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Güven ve inanç

Derwall’in rekorunu kırarak sarı kırmızılı kulübün tarihine geçen Belçikalı hoca, ‘Elimizde sihirli bir değnek yok. Oyunculara özgüvenlerini kazandırdım. Başarı, onlara aşıladığım değerler sayesinde geldi’ dedi.

İlhan SÖYLER
SON GÜNCELLEME
G.SARAY, geçen sezon şampiyonluk yolunda en büyük darbeyi Kayseri deplasmanında yemişti. 90+2’de yediği golle Kayseri’de 2 puan bırakan sarı kırmızılılar, bu kez aynı statta 90+3’te attığı golle kazanıyordu. Hakan Şükür’ün ayağından gelen bu gol, sarı kırmızılı takımı zirvede tutmakla kalmıyor, Eric Gerets’i de G.Saray tarihine geçiriyordu...

Süper Lig’de 9 maçta 8. galibiyetini alarak Derwall’in rekorunu eline geçiren Belçikalı teknik adam, bu başarıda yardımcıları Erdal Keser ve Rainhard Stumpf’un da büyük katkıları olduğunu söylüyor. Eric Gerets ve ekibine, bu beklenmeyen başarının sırrını sorduk ve ekledik: ‘Elinizde sihirli bir değnek mi var?

Türkiye’yi tanımıyordum

G.Saray’ın başarısını iki kelimeyle; ‘Güven ve İnanç’ ile özetleyen Belçikalı hoca, bakın neler söylüyor:

‘Tabii ki, elimizde sihirli bir değnek yok. Türkiye’yi ve Türk futbolcusunu iyi tanımıyordum. Yardımcılarım Erdal Keser ve Stumpf bana bu konuda yardımcı oldular. Oyuncularıma iki şey aşıladım. Güven ve İnanç... Bu güven ve inanç sayesinde isterseniz bir arabayı bile kaldırırsınız. Zihinsel olarak onlara yaklaşım önemli. Hoca-futbolcu ilişkisi bir ekip işidir. Onları kamçıladık, güvenin ne kadar önemli olduğunu öğrettik.

Futbolda küsmek olmaz

Bu güveni onlara idmanlarda ezberlettik. Oyundan hiçbir zaman küsmemelerini, oyunun 1 saniyesinin bile ne kadar önemli olduğu aşıladık. Bir gol pozisyonunu kaçırdığın anda kafanı kuma sokmanın yanlış olduğunu anlattık. 30 tane pozisyona girersin, bir tanesi gol olur. Futbolda küsmenin yeri yoktur. Atamıyorsan daha çok deneyeceksin. İdmanlarda da bunu sürekli olarak tekrar ediyoruz. Ama Türk futbolcusunun yapısı farklı. Gol kaçırınca hemen küsüyor, üzülüyor. 4-5 tane şut atarsın, şans yanında olmaz ama 6. da golü bulursun.’

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler