Gündem Haberleri

  ‘Güven timi’ göreve başladı, kapkaç azaldı

  Muharrem KONTAZ/DİYARBAKIR, (DHA)
  12.07.2007 - 12:39 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR Emniyet Müdürlüğü'nce, kapkaç ve yankesicilik olaylarının önüne geçmek için kurulan ‘Güven Timi’ göreve başladı. Dilenci, seyyar satıcı, ayakkabı boyacısı görünümünde görev yapan 30 kişilik özel eğitimli timin bir hafta önce göreve başlamasıyla, daha önce günde ortalama 3-4 kapkaç olayının yaşandığı kentte, bu sayının 1-2'ye indiği belirtildi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Asayiş Suçlarıyla Mücadele Stratejisinin Geliştirilmesi ve Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, gasp, hırsızlık, kapkaç ve yankesicilik gibi suçlarla daha etkili mücadele etmek için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nce ‘Güven Timi’ kuruldu. Sokak suçlarının yoğun olduğu bölgelerde halkın arasında, dilenci, seyyar satıcı, ayakkabı boyacısı görünümünde görev yapacak timler, fiziki takip, yakın dövüş gibi eğitimlerden geçirildi.

  Diyarbakır'da son olarak mısır satıcısı kılığında görev yapan bir tim görevlisi 2 kapkaççının motor çalarak kapkaç yapacaklarını belirledi. Seyyar araba ile kapkaççıları takip eden polis, resmi polislere bilgi vererek kapkaççıları suç üstü yakalatmayı başardı. E.Ç. ve M.K., Dağkapı Meydanı'nda motorize ekipler tarafından yakalanarak göz altına alındı.

  Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, 30 gönüllü polisten oluşturdurdukları ‘Güven Timi’nde görev yapanların en fazla 35 yaşında olduğunu ve bölgenin fiziğine uygun seçilerek göreve getirildiğini söyledi. Çatalkaya, “Göreve getirilen timler sayesinde kapkaç olaylarında azalma yaşandı. Bunun en büyük sebebi ise polisimizin halkın arasında, çiçekçi, ayakkabı boyacısı, dilenci ya da alkolik gibi davranmasıdır. Artık kapkaççıların işi çok zor çünkü polisimiz her an ve heryerde karşılarına çıkabilir” dedi. Kapkaç olaylarının, kurulan ‘Güven Timi’ sayesinde yüzde 48 azaldığı belirtildi.

  Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'nden alınan istatistiki bilgiye göre, 2006 yılına oranla, evden hırsızlık oranında yüzde 25, işyerinden hırsızlık oranında yüzde 11, oto hırsızlığında yüzde 11, yankesicilikte yüzde 21, kapkaç olaylarında yüzde 50, dolandırıcılık suç oranında yüzde 25, gasp ve yağma oranında yüzde 99 düşüş sağlandığı kaydedildi. Adam kaçırma, zorla çek senet imzalatma, banka ve resmi kurumlardan hırsızlık olaylarının ise meydana gelmediği belirtildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı