« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Guti: Çetenin lideri Ricardo

Beşiktaş'ın yıldız isimleri Guti Hernandez ve Ricardo Quaresma, Lig TV'de yayınlanan Futbol Gündemi adlı programda Sinan Engin'in sorularını yanıtladılar.

İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş'ı nasıl tercih ettikleriyle ilgili konuşan futbolcular, şunları söylediler:

İspanyol futbolcu Guti: "Real Madrid'den ayrılmak istiyordum. Gelen teklifleri değerlendiriyordum. En ilgimi çeken teklif de Beşiktaş'tan geldi. Yöneticilerin de istekli olması, benim Beşiktaş'a gelmemde etkili oldu."

Portekizli oyuncu Quaresma: "Daha önce İnönü'de futbol oynamıştım. O günden sonra da o taraftarın yaptıkları beni etkilemişti. O zamanlar buraya gelmek gibi bir düşüncem yoktu. Beşiktaş'a gelmekle kendim için en iyi şeyi yaptım. Burada tekrar oynama isteği kazandım."

İMZA TÖRENİ

İspanyol futbolcu Guti, İnönü Stadı'nda düzenlenen imza töreninde çok duygu dolu anlar yaşadığını belirterek, "Özellikle böyle bir imza töreni beklemiyordum. Çok duygulandım çünkü çocukluk yaşlarından beri Real'de oynuyordum. O gün stadı öyle görmek benim hayatımın unutulmaz günlerinden biriydi" dedi.

Portekizli oyuncusu Quaresma ise, "İlk geldiğim gün havaalanındaki "hoş geldin"den çok mutlu olmuştum. Stattaki imza töreni de çok güzeldi. O gün yaşananları asla unutmayacağım. Taraftarların gösterdiği sevginin karşılığını başarılarla ödemek istiyorum" diye konuştu.

HEDEF ŞAMPİYONLAR LİGİ

Ligin ikinci yarısındaki hedefinin Şampiyonlar Ligi'ne katılabilmek olduğunu sözlerine ekleyen Guti, "Kalan bütün maçları kazanmak istiyoruz. Diğer takımların da tabii ki puan kaybetmesini bekleyeceğiz. Bizim için değerli birkaç futbolcu daha geldi ve daha güçlü olduk. İlk hedefimiz Şampiyonlar Ligi'ne gitmek ve daha sonra şampiyonluk olmalı. Bunun yanı sıra Avrupa ve Türkiye Kupası'nda da başarıyı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Quaresma ise şöyle konuştu:

"Elimizden gelen her şeyi yapmamız lazım. Bazı şeyler zor ama bunları kolaylaştırmak bizim elimizde. Çok iyi oyuncuları kadromuza kattık. Önemli olan bizim bu inançla gitmemiz ve üstümüzdeki 3-4 takımın puan kaybetmesini beklemek."

"TÜRKİYE LİGİ ÇOK SERT"

Guti, Türkiye Ligi'nin sert olduğunu vurgulayarak, "Türkiye ligi çok zor ve sert bir lig. Gün geçtikçe Türk futbolcuları ve takımlarının Avrupa'da ne kadar göz önünde olduğunu görüyoruz. İleriki zamanlarda Türk futbolunun daha iyi yerlerde olmasını bekliyorum" dedi.

Quaresma da, "Aslında futbol böyle bir oyun. Futbolun içinde sertlikler var. Rakipler de kendi takımları için savaşıyorlar. Bir oluyor, iki oluyor sakin kalıyorsunuz ancak üçüncüden sonra sinirlenebiliyorsunuz" diye konuştu.

BEŞİKTAŞ'TA OLMAKTAN MUTLULAR

Beşiktaş'ta ve Türkiye'de olmaktan dolayı mutlu olduğunu sözlerine ekleyen Portekizli yıldız, "Hiç ummayacağınız kadar mutluyum İstanbul'da. Hem Beşiktaş'ta hem de İstanbul'da olmaktan çok mutluyum. Çok güzel bi altı ay geçirdim burada ama daha sahada her şeyimi veremedim. Bu taraftara ve camiaya verebileceğim çok şeyimin olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Tecrübeli futbolcu Guti ise, "Real Madrid dünyanın en iyi 3. kulübünden biri ve bu durum biraz daha farklı kılıyor. Dünyanın her tarafında taraftarları var. Beşiktaş benim içimdeki hisleri yeniden uyandırdı ve burada olmaktan çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

ŞANSSIZ SAKATLIKLAR

İlk yarıdaki puan kayıplarının, şanssız sakatlıklardan kaynaklandığını sözlerine ekleyen Guti, "Ligin ilk yarısını iyi geçirdiğimizi söyleyemeyiz. Takım olarak ciddi sakatlıklar yaşadık. Kendi evimizdeki maçlarda puanlar kaybettik. Umarız ki ligin sonuna kadar sakatlık yaşamayız ve kendi evimizde kaybettiğimiz puanları telafi ederiz" dedi.

Sinan Engin'in, "Türkiye'de en dikkat çeken futbolcular kimler?" şeklindeki soruyu yanıtlayan Siyah-beyazlı oyuncular ilk olarak Arda Turan ismini söylediler.

Guti, şöyle cevap verdi:

"En çok dikkatimi çeken oyunculardan biri Arda Turan. Ligin ilk yarısında çok fazla sakatlık yaşadı. Ancak kendisinin çok önemli bir geleceği olduğunu düşünüyorum. Bizim takımda da önemli oyuncular var. Bunlardan biri Nihat. Genç arkadaşlarımız da bizlerle beraberler ve tecrübe kazanıyorlar. Onlardan biri de Necip ve Necip'in da önemli bir geleceği olduğunu düşünüyorum."

Quaresma ise soruyu şöyle yanıtladı:

"Arda bence de sakatlıklar yaşamasaydı kendini gösterebilecekti ancak oynadığı maçlarda kalitesini ortaya koydu. Fenerbahçe'den Alex'i çok beğeniyorum. Brezilya'dan beri kendisini takip ediyorum. Çok iyi bir lige sahibiz. Çok iyi ve önemli oyuncular çıkabiliyor."

"DEMİRÖREN'İN GOLF İÇİN DERS ÇALIŞMASI LAZIM"

Kulüp Başkanı Yıldırım Demirören ile ilgili yöneltilen soruya da cevap veren Guti, "Yıldırım Demirören için futbol hakkında çok fazla konuşmaya gerek yok. Çünkü neler yaptığını görüyoruz. Ancak golf için biraz daha çalışması ve ders alması lazım. (gülerek) Çok standart oynuyor. O konuda kendini geliştirmeli bence" diye konuştu.

Quaresma ise aynı konu hakkında espirili bir şekilde, "Ben bu konuda konuşamam, çünkü golfü sevmiyorum" dedi.

ÇETENİN REİSİ KİM?

"Çetenin Reisi kim?" şeklindeki soruyu yanıtlayan Guti, "Çetenin reisi bence Ricardo! Çünkü ben tek İspanyolum, onlar 4 Portekizli" ifadelerini kullandı.

Quaresma da sohbetin devamında şunları söyledi:

"Dünyanın en iyi futbolcusu bir Portekizli! Ben değilim, Cristiano Ronaldo. Ronaldo altın topu kazanmış bir oyuncu. Kendisinin benim ülkemden olması beni tabii ki mutlu ediyor."

TARAFTARA MESAJLARI

Son olarak taraftara mesajlarını ileten futbolcular şunları söylediler:

Guti: "Taraftarımız üzerlerine düşenleri en iyi şekilde yapıyor. Bu sene hedeflerimiz Türkiye Kupası'nı kazanmak, UEFA'da olabildiğince en üst noktaya gelmek, ligde ise en kötü şartlarda Şampiyonlar Ligi'ne gitmek. Bu kadro Şampiyonlar Ligi'nde olmayı hak ediyor ve orada iyi şeyler yapacağımıza inanıyorum.

Quaresma: "Taraftara tek söyleyebileceğimiz teşekkür etmek. Onlardan tek isteğimiz bu desteklerini hiç kaybetmeden sürdürmeleri. Bizimn hedefimiz şampiyonluk ancak gerçekçi bakarsak Şampiyonlar Ligi'ne girmek çok önemli. Avrupa Ligi'nde bu kadroyla iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Türkiye Kupası'nı da kazanmak istiyoruz. Çok iyi kadromuz var ama maçları isimler kazandırmıyor. Sahada mücadele ederek maçlar kazanılıyor."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler