Gündem Haberleri

  Gururla yatarım

  Hürriyet Haber
  16.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türbanlı öğrenciyi okula almadığı gerekçesiyle, İzmir 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce, 25 ay hapisle cezalandırılan Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Rennan Pekünlü, “Temyize gideceğim. Ama sonuç değişmese de alnım açık yatarım” dedi.

  Bugünler geçecek hesabımızı soracağız

  Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Pekünlü, “Öğrencilerin toplu olarak oturdukları binalara veya bunların eklentilerine girilmesine veya orada kalınmasına engel olunması halinde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” hükmüne dayanarak cezalandırıldığını söyledi. Öğrencilere hiçbir şekilde fiziksel engelleme yapmadığını anlatan Pekünlü, şunları söyledi: “Ben bireysel tavır sergilemedim, evrensel bir ilke olan laiklik ilkesini korumak için yaptım. Bu suç için gururla yatarım, tıpkı Mustafa Balbay gibi. Temyizden olumlu sonuç çıkarsa da bu konudaki mücadelemi sürdüreceğim. Ama bugünler bitecek, hesabımızı soracağız. Benim sevgili öğrencilerime de sabırlar diliyorum. Bugünler geçecek, ozanımızın dediği gibi, güneşli günler göreceğiz çocuklar, güzel günler göreceğiz Balyoz’da, Ergenekon’da hukuk sistemi nasıl işlediyse, bende de aynı şekilde işledi. Birçok öğretim üyesi, bu süreçte üç maymunu oynadı.”

  Sözlü ifadelerle resmi işlemler

  Pekünlü, hakimin fiziki müdahale olup olmadığı sorusuna, öğrencilerin “Yok” yanıtı verdiklerini söyledi. Fen Fakültesi Dekanı Nadide Kazancı da, YÖK’ten gelen talimat üzerine türbanlı öğrencilerin sınıflara girebileceklerini söylediğini belirterek, “Hâkim ‘YÖK’ten gelen talimat yazılı mı, sözlü mü?’ diye sordu. Nadide Hanım da sözlü olduğunu söyledi. Yani sözlü ifadeler üzerine resmi makamlar işlem yapıyorlar” diye konuştu. Dersliklerdeki türbanlı öğrencilerle ilgili tutanak tuttuğunu anlatan Prof. Pekünlü, “Ancak derse alınmadıklarını söylediler. Böyle bir sonuç çıktı” dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı