« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gurur ve utanç

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Esat YILMAER

Dün gece Abdi İpekçi'den ayrılırken karmaşık duygular içindeydim. Efes Pilsen muhteşem basketbolu ile gelen zaferle ne kadar övünüp gurur duyduysam, savunma yapamayıp, ribaunt alamayan Fenerbahçe'nin yenilgisine o kadar üzüldüm. Ancak, bir de utancım vardı ki sormayın gitsin. Bunun nedeni de kendini bilmez bazı Fenerbahçeli taraftarların yenilgiyi hazmedemeyip, rakip oyuncuları bozuk para yağmuruna tutmalarıydı.

Neyse biz gelelim güzelliklere. Efes, neredeyse Rus Milli Takımı'nın tamamını teşkil eden CSKA karşısında ikinci yarıda öyle bir oynadı ki alkışlamaktan avuçlarım patladı. İyi savunma yapmalarına karşın rakibin Naumoski'ye top aldımaması sonucu hücumu organize edemeyen Efes'i ilk yarıda komadan çıkaran Ufuk, zaferin başmimarı idi. Ufuk attıkça açıldı. Bir kaptan olarak arkadaşlarına örnek oldu. Savunmayı derleyip toparladı. İlk yarıda suskun Naumoski ikinci yarıda coştu. Saviç ustalığını konuşturdu. Mirsad ile Drobnjak ölümüne savaştı. Hidayet kendinden bekleneni yaptı. Disiplinden kopmayan ve ‘‘biz iyi bir takımız’’ diyen Aydın Örs'ün öğrencileri iyi geri koşup, sürekli mücadele ederek bir tarih daha yazdılar. Ben Efes'in yarın da Moskova'dan aynı gururla döneceğine inanıyor ve onlara güveniyorum.

Yakışmadı

Fenerbahçe, dün Real Madrid'e boyun eğip tur şansını oldukça azalttıysa bunun başlıca nedeni ribauntlardaki ezikliktir. Sarı lacivertli ekip 18 ribaunt alırken rakibin 43 ribaunt yapması bunu açıkca gösteriyor. İlk yarıda Serdar'ın üçlükleri olmasa Fener maça çoktan havlu atardı. Ancak Serdar direndi, takımını maça ortak etti. İkinci yarıda İbrahim sahneye çıktı ve Fenerbahçe kötü savunma yapmasına karşın galibiyet fırsatı yakaladı. İşte o anda Halil Üner'in, gereksiz teknik faul yanlışı herşeyi altüst etti. Ancak beni asıl üzen; İbrahim'in ilk yarıda sessiz kalması, Fenerbahçe'nin savunma yapamayıp, ribaunt alamaması ve basit hatalar sonunda maçı, belki de turu yitirmesi değil. Taraftar demeye dilimin varmadığı o garip yarattıkların, ellerine ne geçtiyse sahaya ve bileklerinin hakkı ile maçı kazanan rakip sporculara yağdırması. İşte bu Avrupa'nın zirveszine koşan basketbolumuza yakışmadı.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler