« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gurur duydum

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Orhan KAYNAR

Aslında yazılacak o kadar şey var ki, hangisinden başlayacağımı ben de bilemiyorum. Hepsini yazmaya kalksam, ilk tepki bu sayfanın müdürü sevgili Nezih Alkış'tan gelir. O da kendi açısından haklı. Çünkü yeri kısıtlı. En iyisi, fazla uzatmadan özetleyelim.

Trabzonspor anormal bir yenilgi aldı ve bu doğru. Ancak bunu, Yılmaz Vural'ın gönderilmesine endeksleyip, Tanrı'nın adaleti şeklinde yorumlamak, yanlışların en büyüğü. Erman Toroğlu hiç sıkılmadan TV'de aynen bunu söylüyor. Neymiş; Yılmaz Vural'ın ipini, Özkan Sümer çekmişmiş!...

İnsanda birazcık sıkılma olur. Özkan Sümer benim umurumda bile değil. Ben her zaman olduğu gibi, kişileri değil, sistemi savunuyorum. Yönetimin kararı olmadan, kim kimin işine son verebilir ki? Ayrıca, Yılmaz Vural'ın işine son verilmesi de, gayet doğaldı. Onu savunanlar, neden ona Altay'da harikalar yaratan Fatih'in, ya da Antalyspor'da oynayan Mehmet İpek'in hesabını sormazlar ki? Dahası da var; Sarıyer'i yarı yolda bırakıp, Trabzonspor'a teknik direktör olduğu zaman, neden onu haberlere çıkartıp, hiç utanmadın mı demezler ki?

Çünkü işlerine gelmiyor... Birileri Yılmaz Vural'cı, bazıları da, Özkan Sümer karşıtı. Hadi Sümer karşıtı olanları anladık da, Vural'cı olanlar, neden ona şimdi sahip çıkmaya başladılar. Daha önce akılları neredeydi?

Nedeni gayet basit... Açıkça görülüyor ki, burada büyük olan Yılmaz Vural değil, asıl büyük olan Trabzonspor'dur. Sen Trabzonspor'la gündemde kalacaksın, fırsatını buldukça da, onun büyük ismini kullanmaya çalışacaksın. öyle mi? Yok böyle şey arkadaş... Genç Hüseyin'in parmağı kırık olduğunu bile bile, nerede Hüseyin diyebilenlerin, bu formaya gönül verdiklerine kesinlikle inanmıyorum. Kişisel hesaplar peşinde olanları da, hele Başkan Yılmaz'a o çirkin tezahürat yapanları da, buradan kınıyorum.

Ne yapmış M.Ali Yılmaz başkanlığındaki yönetim? Trabzonspor Kulübü'nün bütçesini dengelemiş. Kırk yıla yakın tanıdığım M.Ali Yılmaz, Trabzonspor için en büyük mesaisini bu dönemde vermiş. Ev ev dolaşarak, futbolcuları ziyaret etmiş, onlara hediye dağıtmış, ya da geçmiş olsun demiş. Dahası mı? Tümünün transfer ücretini, dolara endeksli yapmış. O zaman bu ayıbı temizlemek, oyuncuların mı, teknik direktörün mü, ya da yönetimin mi? Yoksa, bazı lobiler oluşturan, Trabzonspor'un başarısını değil, karışmasını isteyen zihniyetler mi!

Bugün yerli bir oyuncuyu transfer edebilmek çok zor. Ya anormal ücretler istiyorlar, ya da Trabzon'a gelmek istemiyorlar. Yabancılar için de bu geçerli. O zaman ne yapmak gerekir? Kendi yağınla kavrulacaksın arkadaş. Teknik direktör, Özkan, Şenol olmuş, ya da A.Suat veya Ali Kemal hiç önemli değil. Her zaman vurguladığım gibi, bize, bizden yarar var. Yani, yerlinin yerlisinden. Bunu sakın ırkçılık gibi görmeyiniz. Geçmişteki, altı şampiyonluğa bakınca, bunun ne kadar doğru olduğunu çok iyi anlarsınız. Dördü A.Suat'ın, ikisi de Özkan Sümer'in... Bunun aksini kanıtlayabilecek varsa, hodri meydan.

Kısacası, Vural'a uğurlar olsun, onu savunmaya kalkışanlara da, Yılmaz Vural hayırlı olsun. Umarız, kendisini Milli Takımın başına kadar taşırlar! Ama hakkını yememek gerekir; doğrusu Trabzonspor'un o büyük ismini, çok iyi kullanmayı başardı. Baksanıza, Ali Kırca'nın bile konuğu olabildiğine göre, şahsen Trabzonspor'un büyüklüğünden bir kez daha gurur duydum. Ancak, bazı şakşakcı zavallılar için de, gerçekten utandım!...Bunları da Beğenebilirsiniz