Gündem Haberleri

  Gürültüyle mücadele Anadolu’ya yayılıyor

  Hürriyet Haber
  11.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz hafta İstanbul Kuruçeşme’deki eğlence yerlerinin kapatılmasıyla gündeme gelen gürültü kirliliği ile mücadele Türkiye’ye yayılıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri, insanların biyolojik yapısını bozan gürültü kirliliğiyle mücadele konusunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmelere yönelik denetimlerin İstanbul ile sınırlı kalmayacağını belirttiler.

  ÇEVRE ve Orman Bakanlığı yetkilileri, gürültünün insanların ruhsal ve fiziksel yapıları üzerinde olumsuz etkilere yol açtığını belirterek, yaşanılabilir ve sağlıklı bir çevre için gürültü kirliliğinin önüne mutlaka geçilmesi gerektiğini ifade ettiler. Bakanlık olarak, çevresel gürültüyle mücadele için geçtiğimiz aylarda çıkarılan Çevre Kanunu ile önemli para cezaları getirildiğini anımsatan yetkililer, şunları kaydettiler:

  "Çevre Kanunu, gürültü kirliliğine neden olan kuruluşlara öncelikle ikazda bulunulmasını, sorunun devam etmesi halinde para cezaları verilmesini ve bu cezaların arttırılarak uygulanmasını öngörüyor. Bunlara rağmen gürültü yayan işletmede herhangi bir düzelme sağlanmazsa faaliyet durdurma cezası veriliyor.

  Biz eğlence yerlerinin içinde ne yapıldığıyla ilgilenmiyoruz. Eğer eğlence yerindeki gürültü çevredekileri rahatsız ederse biz devreye giriyoruz. Bu yerlerden ya cihazların ses ayarlarını düzenleyerek ya da gürültüyü önleyici bariyerler yaparak gerekli düzenlemeleri yapmalarını istiyoruz."

  Yetkililer, gürültü kirliliğine neden olduğu tespit edilen bir işletmenin uyarılmadan kapatılmasının mümkün olmadığını belirterek, geçtiğimiz günlerde gürültü kirliliğine sebep oldukları gerekçesiyle bir süre faaliyetleri durdurulan İstanbul’daki işletmelere de önceden ikazlarda bulunulduğunu vurguladılar.

  Yetkililer, gürültülü müzik yayını yapan ve çevreyi rahatsız eden işletmelere yönelik denetimlerin İstanbul ile sınırlı kalmayacağını, yurt genelinde artarak devam edeceğini kaydettiler.

  Çevresel gürültüyle mücadele amacıyla Haziran ayında yayınlanan bir genelgeyle bazı belediyelere denetim yetkisi verildiğini hatırlatan yetkililer, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlerde gürültü denetimlerinin yapılmasından büyükşehir belediyelerinin sorumlu olduğunu söylediler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı