Ege Haberleri

EGE

  Gürültücünün sesi kısılır

  Doğuş Esat BERME / MARMARİS, (DHA)
  25 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ağustos 2009 - 00:06

  Muğla İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Şahin, en fazla gürültü kirliliğinin Bodrum ile Marmaris’te görüldüğünü belirtti, işletmelerin "Ne kadar gürültü o kadar eğlence" düşüncesinden vazgeçmeleri gerektiğini vurguladı.

  Bu düşünceden vazgeçilmemesi halinde işletmelerin sürekli ceza ödeyeceğini belirten Şahin şunları söyledi: "Önümüzdeki sezon eğlence mekanlarına çevresel gürültü değerlendirme raporunu zorunlu hale getireceğiz. Bu raporu almayanların işletme ruhsatları iptal edilecek. Raporda taahhüt edilenlere de mutlaka uyulacak. Yine önümüzdeki sezon eğlence merkezlerine Mobese kameraları gibi cihazlar takılacak. Bunlarla internet üzerinden 24 saat gürültü denetimi yapabileceğiz. Muğla genelinde gürültü kirliliğine 2 haftada 2 milyon lira ceza kestik."

  Havai fişek yasak

  Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan da kendilerinin yaptırım güçleri olmadığı için gürültü yapan kuruluşlara çok katı uygulamalar getiremediklerini söyledi. Ancak oluşturdukları 12 maddelik kriteri Çevre ve Orman Bakanlığı ve valiliğin benimsediğini söyleyen Ersan, uygulanan ikisini de, "Havai fişek atılması yasaklandı. Geç saatlerde eğlence yerlerinden çıkan turist gruplarını, rehberleri konakladıkları yere sessizce götürecek" diye konuştu.

  İŞTE KRİTERLER

  Yüksek volümlü müzik yapan yerlerin üçüncü uyarıdan sonra kapatılıp ruhsatının iptali.

  Müzikli eğlence yerlerinin ilçe dışına taşınması.

  Teknolojik ses hilesi yapan yerlerin kapatılıp ruhsatlarının iptali.

  Gürültü kirliliği yapan kara ve deniz taşıtlarına ceza uygulanması.

  Korna yasağına uymayan taşıtların cezalandırılması.

  Turist taşıyan otobüslerin yolcularını indirdikten sonra ilçe dışına çıkarılması. Bekleme yapan izinli otobüslerin motorlarını durdurması.

  Egzozu bozuk araçların trafikten men edilmesi.

  İlçede havai fişek atışının yasaklanması.

  Geç saatte eğlence yerlerinden çıkan turistlerin sokaklarda gürültü yapmadan gidecekleri yere ulaştırılmalarının zorunlu hale getirilmesi.

  Marketlerin kapanış saatlerinden sonra satış yapmaması.

  Güvenlik güçleri dışında düdük kullanılmaması.

  İstirahat saatlerinde tüm tesis ve işletmelerde gürültü yapılmasının yasaklanması.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı