Gündem Haberleri

  Gürtuna'nın Çin gezisi

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyük Şehir Belediye Başkanı Gürtuna Şanghay Sismoloji Bürosu’nu ziyaret ederek büro şefi Chun Di Pa’dan depremle ilgili bilgiler aldı.

  ÇİN'in başkenti Pekin'de düzenlenen Dünya Metropolleri Zirvesi önceki gün başladı. Zirveye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna da katıldı. Çin gezisinin ilk etabı olan Şanghay'daki temas ve incelemelerini bitiren Gürtuna Pekin'e geçerek zirveye katıldı.

  Çin'in eski imparatorlarının yaşadığı Yasakkent'in ‘‘Atalar Tapınağı’’ olan Tai Miao'da yapılan seremoni ve gösteri sonrası başlayan zirvede dünya mirasının korunması ve metropollerin ortak sorunlarına çözümler tartışılacak. Bir önceki gece Şanghay konsolosumuz Akif Ayhan tarafından verilen yemek davetinde Şanghay'ın Türk işadamlarının yatırımlarına uygun hale getirilmesi konusunda çalışmalara başlanması konusunda fikir birliğine varıldı. Dünya Metropolleri Zirvesi'nde konuşan Gürtuna, ‘‘Çağın standartlarını yakalayacağız ve büyükşehrimizin sorunlarına ışık tutacak çözümler bulacağız’’ dedi. İlk gün öğleden sonra yaptığı konuşmada zirvenin yararlı sonuçlarına değinen Gürtuna, yoğun bir programa daha girdiklerini belirtirken, yakın bir tarihte yine önemli başarılar ve tanıtımlar yapma imkanı bulacakları bir davet daha aldıklarını müjdeledi. Bu davetin detaylarını daha sonra açıklayacağını belirten Gürtuna, davetin sadece ABD'den geldiğini ve başkanla birlikte çok önemli isimlerin bulunduğunu ifade etmekle yetindi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı