Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gürtuna’ya büyük yetki

  Hürriyet Haber
  02 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mart 1999 - 00:01

  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, FP’li ve DYP’li üyelerin oylarıyla, Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna’ya, ilçe belediyelerine ve bağlı kuruluşlara dilediği kadar yardım yapma yetkisi verdi.

  Bu konuda Meclis’e verilen teklifi, muhalefet partileri ‘‘seçim yatırımı’’ olarak yorumladılar ve seçimlere 1.5 ay kala, Belediye Başkanı’na, tarihini, miktarını, türünü ve koşullarını tek başına belirleyerek, dilediği ilçe belediyesine dilediği kadar yardım yapma yetkisi verilmesine karşı çıktılar.

  Muhalefet üyeleri, önerinin geri çekilmesini veya alınacak kararda yardımın ilçelerin nüfusuna orantılı olarak yapılacağının belirtilmesini önerdiler. Ancak, muhalefetin önerisi, FP'lilerin oy çokluğuyla reddedildi. Fazilet Partililer 18 Nisan seçimleri sonrası yeniden yönetime geleceklerini ve yardımların FP’li belediye başkanı tarfından adil biçimde dağıtılacağını ileri sürdüler. Meclisin Plan Bütçe ve Hukuk Komisyonları’nın bu konudaki raporu doğrultusunda Gürtuna’ya yetki verildi.

  Büyükşehir Belediyesi Bütçe Finansman ve Denetim Müdürlüğü tarafından Meclis’e gönderilen konuyla ilgili öneri, 19 Şubat 1999 tarihli oturumda, Plan Bütçe ve Hukuk komisyonlarına havale edildi. Öneriyi görüşen komisyonlar tarafından Meclis’e sunulan raporda, ‘‘Tarih, miktar, nevi ve şartları Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından belirlenmek kaydıyla ilçe belediyelerine ve bağlı kuruluşlara Büyükşehir Belediye bütçesinden yardım yapılması hususu, 3030 Sayılı Yasa’nın Uygulama Yönetmeliği’nin 30’uncu maddesi hükümleri de dikkate alınarak uygun görülmüştür’’ denildi.

  Raporun, önceki günkü meclis oturumunda görüşülmesi sırasında söz alan CHP Grup Başkanı Özkal Yici, öneriye karşı çıkarak, ‘‘Bugüne kadar bu Meclis’te, ilçe belediyelerine yeterli ve dengeli yardımlar yapılmadığı konusunda büyük tartışmalarımız oldu. Bugün böylesine bir yetki isteniyor; ancak, 1-1.5 ay sonra seçime gidiliyor. Belediyelerin hizmet üretmek için yeni bir projeyi yürürlüğe koymaya dahi vakitleri yok. Şimdi böyle bir ortamda ilçe belediyelerine yardımın düşünülmesi, ’Acaba seçim yatırımlarına destek mi sağlanmak isteniyor?’ diye bir düşünce akla getirebilir. Bunun için yanlış buluyorum, grubum adına raporun reddini öneriyorum’’ dedi.

  ANAP’lı Meclis Üyesi, Avcılar Belediye Başkanı Tahsin Salihoğlu da ‘‘32 ilçesi İstanbul’un, 32 ilçemiz de bu Devlet’in. Ben şunu öneriyorum: bu 32 ilçeye de, nüfus oranları doğrultusunda yardımın yapılmasını ilave edelim rapora’’ dedi.

  Eleştirilere yanıt veren FP Grup Başkanı Hüseyin Evliyaoğlu ise ‘‘Kararı seçim yatırımı diye yorumlamıyoruz. Biz 'Bu kararı şimdi alıyoruz ama 18 Nisan’dan sonra da biz uygulayacağız. Çünkü biz burada olacağız' diye düşünüyorum. İtirazı olan varsa yapabilir. 18 Nisan’a 1.5 ay kaldı. Kimin ne dediği zaten ortaya çıkacaktır’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı