Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gürsel Tekin'den liste açıklaması

  Hürriyet Haber
  24 Mayıs 2010 - 10:23Son Güncelleme : 24 Mayıs 2010 - 07:28

  Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan seçilmesinin ardından gittiği CHP Genel Merkezi'nde gece geç saatlere kadar liste üzerinde çalıştı. Kılıçdaroğlu çalışmalarına evinde de devam etti. Kılıçdaroğlu'nu erken saatlerde evinde ziyaret eden İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin çıkışta gazetecilere bir açıklama yaptı.  İŞTE O LİSTEDEKİ İSİMLER / WEB TV

  Tekin şöyle konuştu:

  CHP'de genel başkan seçiminin ardından yönetim kadrosunun belirleneceği liste kurultayın ikinci gününe damgasını vurdu.

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçilmesinden sonra gittiği CHP Genel Merkezi'nde gece geç saatlere kadar liste üzerinde çalıştığı öğrenildi.

  Bu sabah erken saatte Kemal Kılıçdaroğlu'nun evini ziyaret eden İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  İkinci bir liste bulunduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Tekin, "Bizim maksadımız Sayın Genel Başkanın rahat çalışabileceği bir listedir. Ona bıraktık" karşılığını verdi. Tekin, "İkinci bir liste söz konusu değil. Revize edilip edilmeyeceğini Sayın Genel Başkan belirleyecek. Onun listesi hepimizin kabulüdür" diye konuştu.

  Çalışmalarının genel başkan Kılıçdaroğlu'na rahat bir ortam oluşturmayı amaçladığını ifade eden Tekin, "Amaç, Sayın Genel Başkanımızın rahat çalışacağı yenilikçi bir kadro oluşturmasıdır. Sadece taleplerimiz var, değişim ve yeni bir liste diye. Daha bir yıl önce bunu dillendirdik" dedi.

  TEKİN-SAV ÇEKİŞMESİ İDDİASI

  CHP Parti Meclisi (PM) için bugün yapılacak seçimler öncesinde Genel Sekreter Önder Sav ile İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin arasında anlaşmazlıklar yaşanırken bugün iki ayrı listenin çıkabileceği iddia edilmişti. Bazı akademisyen ve gazetecilerin de PM’ye girmesi bekleniyor.

  CHP kurultayında bugün 80 kişilik PM listesi için seçim yapılacak. CHP’nin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Sekreter Önder Sav, liste için dün gece boyunca çalışmalarını sürdürdü. Genel sekreteri etkisizleştiren tüzük değişikliklerinin yürürlüğe konulması bir kez daha ertelenirken Önder Sav’ın “güçlü genel sekreter” olarak görevine devam etmesi bekleniyor. Önder Sav’ın en yakınındaki isimlerinden Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay’ın da genel başkan yardımcısı olarak MYK’ye gireceği belirtiliyor. CHP kulislerinde dün gece İstanbul İl Başkanı Tekin ile Önder Sav arasında liste konusunda ciddi anlaşmazlıklar yaşandığı konuşuldu. Tekin’in aralarında Trakya illerinin de bulunduğu bazı örgütlerle ayrı bir PM listesi çıkarabileceği söylentileri yaygınlaştı. Sav’ın hazırladığı listede Ali Topuz, Birgen Keleş, Şinasi Öktem, Necla Arat’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda milletvekilinin olduğu öğrenildi. Bu listenin “değişim beklentisini karşılamayacağı” görüşünde olan Gürsel Tekin’in ayrı bir liste çıkarmaya hazırlandığı ifade edildi. Tekin’in 30’a yakın il başkanıyla görüşmeler yaptığı öğrenildi.

  TBMM’de yaptığı konuşması internette tıklanma rekoru kıran Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin ise grup başkanvekili olacağı bildiriliyor.

  Bu arada CHP’nin yeni vitrininde akademik çevreden ve gazetecilerden de isimlerin yer alacağı belirtiliyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı