VAN HABERLERİ

Gürpınar Belediyesi, Kadınlara Yönelik Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri Düzenledi

IHA
06.10.2015 - 10:38Son Güncelleme :

GÜRPINAR BELEDİYESİ KADINLARA YÖNELİK MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLEDİ

IHA

Van’ın Gürpınar Belediyesi, “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” dolayısıyla kadınlara yönelik bilinçlendirme semineri düzenledi.
Gürpınar Belediyesi ilçe genelindeki Sağlık Seminerlerine devam ediyor. “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” dolayısıyla kadınlara yönelik bilinçlendirme semineri gerçekleştirdi. Gürpınar Belediyesi’nin talebiyle Gürpınar Toplum Sağlık Merkezi’nin görevlendirdiği sağlık personelleri Belediye Düğün Salonu’nda 50’yi aşkın kadına seminer verdi. Belediye Sağlık Komisyonu ile Gürpınar Belediyesi kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği seminere kadınların ilgisi yoğun oldu.
’KADIN SAĞLIĞI TOPLUM SAĞLIĞIDIR’
Seminerde açılış konuşması yapan Gürpınar Belediye Meclisi Sağlık Komisyonu üyeleri Handan Karakoyun ve Sinem Malal, toplum sağlığının yanı sıra, kadın sağlığının da son derece önemli olduğu belirtildi. Komisyon üyeleri, bilinçsizlikten kaynaklı her yıl binlerce kadının çeşitli hastalıklardan dolayı yaşamını yitirdiği bilgisi verilerek, "Bunların başında da meme kanseri ve rahim ağzı kanseri gelmektedir. Öncesinden alınacak kimi ufak tedbirlerle, zamanında yapılacak kimi tedavilerle bunların önüne geçilebilecekken, maalesef bunlar yapılmamakta, bundan dolayı da kadınlarımız çok büyük sıkıntılar yaşamakta, gencecik yaşlarda yaşamlarını yitirmektedirler" denildi.
Kadın sağlığının toplum sağlığı ile eşdeğer nitelikte olduğunu da vurgulayan komisyon üyeleri, sağlıklı bir toplum için mutlak anlamda kadın sağlığının önemsenmesi gerektiği belirtildi. Yapılan açılış konuşmasının ardından Gürpınar Toplum Sağlığı Merkezi tarafından görevlendirilen hemşireler kadınlara rahim ağzı kanseri ve meme kanserine ilişkin bilgilendirmede bulundu. Özellikle meme kanserine ilişkin kadınların kendi kendilerini muayene etme metodu kadınlara genişçe anlatıldı. Kolon kanserine ilişkin de kadınlara açıklayıcı bilgiler verildi.
GÜRPINARLI KADINLAR KANSERE KARŞI BİLİNÇLENDİRİLDİ
Gürpınar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve sağlık komisyonu daha önce gerçekleştirdiği temizlik ve diş sağlığı eğitiminin ardından Gürpınar İlçe Sağlık Müdürlüğüne yapılan talep üzerine kadınlar meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanseriyle ilgili eğitim verildi. 1 ekim ve 31 ekim meme kanseri bilinçlendirme ayı nedeniyle Gürpınar’da bulunan kadınlara yönelik meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanseriyle ilgili de eğitim vererek, kadınları meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanserine yönelik sağlık taramasından geçirdi. Ese Pelin Çınar, rahim ağzı kanseri, meme kanseri ve kolon kanseriyle nasıl başa çıkılabileceğine ilişkin kendi kendini muayene etme teknikleri kadınlara anlatıldı. Çınar, ufak bir şüphede dahi sağlık merkezlerine veya hastanelere başvurulması gerektiğini kaydederek, "Gerekli kontroller mutlaka zamanında yapılmalıdır. Çünkü kanser çok sinsi bir hastalık. Bunun için erken teşhis oldukça önemlidir ve hayat kurtaracak niteliktedir" dedi.
Kanserden korkmamak gerektiğini, asıl olarak geç kalmaktan korkulması gerektiğini vurgulayan Çınar, "Bütün kadınlar bu hastalığa karşı uyanık olmalı" şeklinde konuştu.
Seminerin ilerleyen bölümü basına kapalı şekilde devam etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Gürpınar Belediyesi, Kadınlara Yönelik Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri Düzenledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2015 tarihinde saat 10 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gürpınar Belediyesi, Kadınlara Yönelik Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri Düzenledi haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   12:02
  • İkindi
   14:42
  • Akşam
   17:00
  • Yatsı
   18:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı