« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Güreşte milli forma savaşı

Grekoromen Güreş Milli Takımı'nda, Londra Olimpiyatları öncesinde sporcuların, milli mayoyu giyebilmek için verdikleri kıyasıya mücadele, olanca hızıyla devam ediyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Grekoromen Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Mehmet Akif Pirim, milli takım formasının kendi tekelinde olmadığını ve kim hak ediyorsa milli formayı onun giyeceğini söyledi.

İstanbul'da 28-29 Ocak'ta yapılacak Uluslararası Vehbi Emre Turnuvası'ndan sonra Avrupa Şampiyonası'na gidecek isimleri açıklayacaklarını vurgulayan Pirim, teknik kadro dahil 60 kişiyle kampı sürdürdüklerini bildirdi. Pirim, “Turnuvada başarılı olan sporcular milli takımda yer alacak. Milli mayo benim tekelimde değil. Kim hak ediyorsa, milli formayı o giyecek. Zaten başka türlüsü de benim kişiliğime ters” dedi. Pirim, şu an itibariyle milli takım kampında herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını, ancak zamanın çok kısa, beklentinin ise çok fazla olmasından dolayı baskı altında olduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu yükü kaldırmak için mücadele ediyoruz. Türk spor kamuoyunun en büyük madalya beklentisi güreşten. Burada da en fazla beklenti grekoromen stilde. Arkadaşlarımızı sadece fiziki olarak değil, psikolojik olarak da hazırlamaya çalışıyoruz. Gerçi arkadaşlarımız ne kadar önemli bir iş yaptıklarının bilincinde ama sürekli onları maçlara rahat hazırlanmaları konusunda motive etmeye çalışıyoruz.

Antrenmanların dışında sporcularımıza kamp boyunca 3 gün İngilizce kursu veriyoruz. Ancak, istenilen anlamda spor politikası oluşturulamadığı için bazı eksikliklerimiz var. Bu eksiklerin başında da sporculara psikolog desteği yer alıyor. Bu eksiklikler giderilemediği için bütün yük Milli Takım hocalarının sırtına biniyor. Bir antrenör aynı zamanda psikolog ve baba rolünü de üstleniyor. Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman hepsinin yerli yerine oturduğunu görüyoruz. Yakın bir gelecekte bu tür sıkıntıların giderileceğini ümit ediyorum.”

Açıklamasında, Avrupa Şampiyonası'na olimpiyat vizesi almış olan Nazmi Avluca, Selçuk Çebi'yi götürmek istemediklerini ifade eden Pirim, bu sporcuların direkt olarak olimpiyatlara hazırlandığını söyledi.

İstanbul'da yapılacak olan luslararası Vehbi Emre Güreş Turnuvası'nı da değerlendiren Pirim, turnuvaya 25 ila 30 ülkenin katılmasını beklediğini belirterek, bu turnuvanın Avrupa Şampiyonası öncesinde ülkelerin kendi performanslarını görmeleri açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler