Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Güreşte hedef zirve

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak, “Türk güreşi 2011'de İstanbul'da tekrar dünyanın zirvesine çıkacak, 2012 Londra Olimpiyatları'nda da lokomotif spor branşımız olmaya devam edecektir” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Hasan Gemici Spor Salonu'nda devam eden Büyükler Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası'nı izlemek üzere Kocaeli'ye gelen Bak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kocaeli'nin Türk güreşinde önemli bir şehir olduğunu ifade etti.
Kocaeli'nin Hasan Gemici ve Gazanfer Bilge gibi iki Olimpiyat Şampiyonu, yağlı güreşte de iki altın kemer sahibi Karamürselli Aydın Demir ve Ahmet Taşçı'yı çıkartan bir il olduğuna dikkati çeken Bak, Kocaeli'de ilk defa organize edilen Büyük Erkekler Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası'na 65 ilden yaklaşık 400 sporcunun katıldığını dile getirdi.

Osman Aşkın Bak, bu organizasyonun Avrupa ve İstanbul'da yapılacak dünya şampiyonaları öncesi ulusal takımın iskeletinin oluşturulması bakımından önemli olduğunu kaydetti.

“Kazanan Türk güreşi olacak” diyen Bak, “Buradaki performansa göre 1 ay sonra İstanbul'da Yaşar Doğu Turnuvası, ardından da Avrupa Şampiyonası yapılacak. İnanıyoruz ki, güreşçilerimiz kıran kırana ama centilmence mücadele edecektir. Burada dereceye giren sporcular milli takım kampına katılacak ve Avrupa Şampiyonası yolunda devam edecek” şeklinde konuştu.

Grekoromen Milli Takımı'nın 2009 yılında Danimarka'da dünya şampiyonu, 2010 yılında Moskova'da dünya, Bakü'de de Avrupa ikincisi olduğunu anımsatan Bak, şöyle devam etti:

“Serbestte Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu Ramazan Şahin yetenekli sporcularımız arasında. Ayrıca alttan genç sporcularımız da geliyor. Türk güreşi 2011'de İstanbul'da tekrar dünyanın zirvesine çıkacak, 2012 Londra Olimpiyatları'nda da lokomotif spor branşımız olmaya devam edecektir. Alınan 36 olimpiyat madalyasının 28'ini güreşçilerimiz aldı. Gümüş madalyaların yüzde 80, bronz madalyaların da yüzde 70'ini aldı. Olimpiyatlarda inşallah halkımızın yüzünü güldürecek, tüm dünyaya Türk'ün gücünü tekrar göstereceğiz.”

GÜREŞTE JENERASYON DEĞİŞİMİ

Güreşte jenerasyon değişimi yaşandığını anlatan Bak, grekoromende Hamza Yerlikaya, Şeref Eroğlu ve Mehmet Özal gibi önemli sporcuların güreşi bırakmasına rağmen genç takımla dünya şampiyonluğu elde edildiğini kaydetti.
Bak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yeni bir jenerasyon, genç sporcular yetişiyor. Serbestte de bir değişim yaşanıyor. Bu değişimi en kısa zamanda tamamlayacağız. Geçen dünya şampiyonasında sporcularımız 4 final müsabakasına çıktı. Genç sporcularımız ulusal takımda yer aldıkça rekabet artacak ve yeni yeni şampiyonlar yetişecektir. Selçuk Çebi iki defa üst üste dünya şampiyonu oldu. Rıza Kayaalp, Ahmet Taçyıldız, serbestte Taha Akgül geliyor. Ramazan Şahin formuna yeniden kavuşuyor. 84 kiloda İbrahim Bölükbaşı, 96 kiloda genç sporcularımız var. İnanıyorum ki bu sporcular en kısa zamanda milli mayoyla uluslararası alanda ülkemize yeni şampiyonluklar kazandıracaktır.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler