Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Güreşte hedef dünya şampiyonluğu

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, eylülde Özbekistan'da yapılacak Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası'nda minderi titretmeyi ve birden fazla sıklette madalya hedeflediklerini söyledi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Yerlikaya, federasyonda iki yıllık başkanlık görevi süresince başarılması çok zor işlerin altın imza attıklarını anlattı. "Hem idari hem de sportif başarı anlamında camiamızın beklentilerini karşıladığımızı düşünüyorum" diyen Yerlikaya, "Tabii ki bu kadarı yeterli değil. Daha çok çalışarak Türk güreşini zirveye çıkarmak istiyoruz ve bu zorlu yolda da emin adımlarla ilerliyoruz" ifadesini kullandı. Yerlikaya, göreve geldiği gün birtakım sıkıntılarla karşılaştıklarına dikkati çekerek, "Bunlar aşılamayacak problemler değildi. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın yanı sıra camiamız, sevenlerimiz ve en önemli unsur milletimiz arkamızda durduğu için kısa sürede sorunları hallederek, dimdik çalışmalarımıza devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

"Günlük değil, kalıcı başarıların peşinde koşuyoruz"

Güreşin Türklerin ata sporu olduğuna işaret eden Yerlikaya, güreşte başarı elde edemediklerinde Anadolu'da yaşayan 80 milyon kişinin yüzünü güldürmenin mümkün olmayacağını anlattı. Yerlikaya, bu düşünceden hareketle kolları sıvayarak, işe altyapıdan başladıklarını belirterek, "Günlük değil, kalıcı başarıların peşinde koşuyoruz. Bunun tek yolu da sağlam altyapı oluşturarak, yakın gelecekte yıldızlarda, gençlerde ve büyüklerde her zaman zirveye oturmak" dedi. Ulusal müsabakalarda minik ve yıldız sporculara malzeme yardımında bulunduklarını, ülke çapında yaklaşık 5 bin malzemeyi sporculara verdiklerini dile getiren Yerlikaya, 81 ildeki amatör kulüplere 200 güreş minderi gönderdiklerini vurguladı.

Yerlikaya, iki yıllık çalışmaların meyvelerini almaya başladıklarını kaydederek, şöyle konuştu:

"Bulgaristan'daki Avrupa Şampiyonası ve Slovakya'daki Dünya Şampiyonası'na yıldız güreşçilerimiz bol sayıda madalya kazanarak, Türk milletini sevince boğdu. Ayrıca Polonya'da organize edilen Avrupa Şampiyonası'nda Genç Erkekler Serbest Güreş Milli Takımımız da takım klasmanında şampiyon olarak, uzun yıllar sonra tekrar tarih yazdı. Bu başarılar bile bizi henüz tatmin etmiyor. Eminim ki önümüzdeki süreçte daha önemli madalyalar kazanacağız. Eylülde Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te yapılacak Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası'nda minderi titretmeyi ve birden fazla sıklette madalyalar kazanmayı planlıyoruz. Sporcularımız, 'gece gündüz' demeden bu şampiyonaya hazırlanıyor. Güreşçilerimiz, Dünya Şampiyonası'nın ehemmiyetinin farkında ve Özbekistan'da İstiklal Marşımızı okutarak, bayrağımızı göndere çektirmek için ellerinden geleni yapacaklardır."

Uzun vadeli planları olduğunu anlatan Yerlikaya, "Bunlar tabii ki 2016 ve 2020 Olimpiyatları üzerine kurulu. En büyük arzumuz, 2016 yılında Rio'da düzenlenecek Yaz Olimpiyatları'nda madalya kazanmak. Madalyanın rengi sarı olursa, milletimize gönül borcumuzu ödeme fırsatını yakalamış oluruz. Güreşçilerimizin hepsi kendi sıkletlerinde çok iyi ve diğer ülkelerin sporcularıyla mücadele edebilecek seviyede. Umarım her şey planladığımız gibi gider ve Brezilya'dan güzel sonuçlarla ülkemize döneriz" değerlendirmesinde bulundu.


Bunları da Beğenebilirsiniz