« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Güreşte altın çocuk Nazmi Avluca

84 kilo güreşçimiz, normal süresini 2-1 önde tamamladığı final maçında Avramis Demerio’ya uzatmada üstünlük sağladı. Türkiye, Avrupa Şampiyonası’nı 2 altın, 1 bronz madalyayla kapattı.

YÜCEL TELÖREN
SON GÜNCELLEME
İSVEÇ’in Haparanda kentinde yapılan Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda ikinci altın madalyamızı Nazmi Avluca ile kazandık. 55 kiloda Bayram Özdemir’in kazandığı altın ve 60 kiloda Bünyamin Emik’in aldığı bronz madalyadan sonra gözler, dünya şampiyonumuz Nazmi Avluca’nın üzerindeydi. 84 kiloda mücadele eden güreşçimiz, Yunanlı rakibi Avramis Demerio ile tam bir taktik final maçı yaptı ve minderden 3-1 galip indi.

Nazmi, Yunanlıyı ayakta tempo ile yordu, koltuk altından çalıştı. Avramis bu prese karşılık verdi. Hakem güreşcimizi yere yatırdı. Yunanlı, pasivitede iyice mindere yapışan Nazmi’nin kılını bile kıpırdatamadı. Güreş tekrar ayakta başladı. Bu kez pasivite cezası Yunanlıya verildi. Güreşçimiz kollarını Yunanlının göğsüne iyice doladı, çevirdi 1 puan aldı. Yunanlı ayakta boyunduruk denemesine girdi, ancak Nazmi bundan da yağdan kıl çekercesine kurtuldu.

Devre 1-0 güreşcimizin lehine kapandı. İkinci devrede güreşçimiz koltuk altından girdi, bastırdı, çırptı 2-0 yaptı. Aynı anda kontrada yakalandı. Yunanlı 1 puan aldı. Normal süre 2-1 bitti. Uzatma bölümünün salto bağlama poziyonunda her iki güreşçi de 35 saniye bağlı kalarak birbirlerine üstünlük sağlamaya çalıştı. Bu uzun süren salto pozisyonunda kolları çözülen Yunanlı olunca güreşçimiz minderden 3-1 galip ayrılıp, altın madalyanın sahibi oldu.

İşsiz şampiyon

Avrupa
Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda 55 kiloda altın madalya kazanan Bayram Özdemir’in hikayesi ders niteliği taşıyor. Bayram, ASKİ’de çalışırken, Gebze Belediye Güreş Kulübü’nden cazip bir teklif alır. ASKİ yöneticileri ile görüştü, olumlu yanıtı alınca bu kulübe transfer oldu. Bayram, Gebze Belediye Güreş Takımı’na transfer olmuştu ama ASKİ’deki işi de sürüyordu. Taa ki, gittiği yeni kulübü Gebze, iş yerinde çalıştığı ASKİ’ye ligde rakip olana kadar. Bayram, ‘Daha önce izin verdikleri halde sonra benim Gebze Kulübü mayosu içinde güreşmeme kızıp, beni işten kovdular’ diyor.

Takım halinde 3. olduk

İSVEÇ
’in Haparanda kentinde dün sona eren Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda Türkiye, topladığı 36 puanla takım sıralamasında üçüncü olurken, şampiyonluğu sadece bir galibiyet eksiğiyle kaçırdı. Ukrayna 40 puanla birinci, Rusya da 37 puanla ikinciliği elde etti. Bu arada, şampiyonada görev yapan hakemlerimiz Ender Büyükerşen ve İbrahim Cicioğlu, 2004 Atina Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler