« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Güreşin ismini biz koymadık"

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Uluslararası Güreş Federasyonu tarafından “Asrın Güreşçisi” unvanı verilen Hamza Yerlikaya'yı kabul etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu, eski AK Parti Sivas Milletvekili Yerlikaya ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar'ı makamında kabul eden Vali Öztürk, güreşi çok sevdiğini söyledi. Güreşin Türk kültürünün önemli bir parçası olduğunu ifade eden Öztürk, “Pehlivanlık, kültürümüzün temelinde var. Erzurum'da insanların güreşe ilgileri doğuştan geliyor. Edirne Kaymakamlığı ile göreve başladım. Güreşi severim. Kırkpınar'dan aşinalığım var” dedi.

Erzurum'da çok fazla spor branşının olduğunu belirten Öztürk, “Erzurum en fazla spor dalının bir arada olduğu bir il. Kış sporları, yaz sporları hepsi var” dedi.

Hamza Yerlikaya da Vali Öztürk'e nezaket ziyaretinde bulunduklarını belirterek, hem gezi yaptıklarını hem de güreş kulüplerini ziyaret ettiklerini söyledi.

Ziyaretin güzel geçtiğini ve fikir alışverişinde bulunduklarını belirten Yerlikaya, Güreş Federasyonu'nun başkanlığı için gelecek hafta açıklama yapacağını söyledi.

Güreşin ata sporu olduğunu ifade eden Yerlikaya, “Bunun ismini biz koymadık. Son 50 yıldır, 100 yıldır da konulmadı. Asırlardan gelen bir gelenek. Siz yapmadıysanız babanız yapmış. O yapmadıysa onun babası yapmıştır. Nesilden gelip geçmiş bir kültür” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz